Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Książki

Kamikadze kwitnąca wiśnia

Recenzja książki: Rossella Menegazzo, "Japonia. Leksykon"

Zrozumieć Kraj Kwitnącej Wiśni

To trzecia, po Chinach i Mezopotamii, pozycja w serii Leksykon: cywilizacje. W przygotowaniu m.in.: Grecja, Rzym, Egipt, Czarna Afryka. „Celem bogatej dokumentacji składającej się na ten leksykon - czytamy we wprowadzeniu - jest stworzenie obrazu kultury japońskiej - z konieczności nieco fragmentarycznego, ułożonego chronologicznie, z podziałem na rozdziały poświęcone artystom, ważnym wydarzeniom historycznym, dziełom sztuki i literatury, religii, najistotniejszym aspektom życia i tradycji tego kraju". Datą graniczną jest rok 1854, kiedy amerykańska flota wojenna wymusiła otwarcie portów Japonii, kończąc prawie 250-letnią jej izolację.

Każda strona tego tomu zbudowana jest wedle tych samych zasad, co znacznie ułatwia odnalezienie potrzebnych informacji. Wspaniała szata graficzna znakomicie oddaje wyrafinowanie japońskiej kultury.

Japonia podlega oczywiście procesom westernizacji i globalizacji, lecz równocześnie niewiele jest tak rozwiniętych cywilizacyjnie krajów o równocześnie tak silnej obecności tradycji w życiu codziennym. Widok Japonki w tradycyjnym kimono w metrze, szczególnie w czasie weekendu jest rzeczą normalną. W mieszkaniach w nowoczesnych blokach na ogół jeden pokój wyłożony jest tatami, czyli tradycyjnym matami ze słomy. W dużych miastach są oczywiście wytworne restauracje z kuchnią europejską czy amerykańską, ale przeciętny Japończyk najlepiej czuje się w tradycyjnych japońskich lokalach z tradycyjną japońską kuchnią.

Było rzeczą naturalną, że samobójczych pilotów japońskich nazwano kamikadze, bo oznaczało to „boski wiatr", który uratował Japonię od najazdu Mongołów w XIII wieku. Symbolem Japonii jest kwitnąca wiśnia. Rzeczywiście jest to widok wyjątkowo piękny, lecz będący czystą sztuką - te wiśnie nie dają owoców.

Jeżeli chcemy (a chcieć powinniśmy) zrozumieć Japonię, to ten leksykon będzie bardzo pożyteczny. Również dla miłośników japońskich filmów.

 
Rossella Menegazzo, Japonia. Tłumaczenie Hanna Borkowska. Wydawnictwo „Arkady", Warszawa, 2008, s. 384
 

Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Jednorazowe e-papierosy: plaga wśród dzieci, cukierkowa używka. Skala problemu przeraża

Jednorazowe e-papierosy to plaga wśród dzieci i młodzieży. Czy planowany zakaz sprzedaży coś da, skoro istniejące od dziewięciu lat regulacje, zabraniające sprzedaży tzw. endsów z tytoniem małoletnim oraz przez internet, są nagminnie i bezkarnie łamane?

Agnieszka Sowa
11.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną