Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Książki

Korzenie po włosku

Recenzja książki: Melania Mazzucco, Vita

Opowieść o amerykańskiej bieda-emigracji

Przed 33 laty ukazała się książka Alexa Palmera Haleya pt. „Korzenie" (wydanie polskie 1982 r.), która stała się nie tylko bestsellerem, ale i ważnym krokiem w poszukiwaniu amerykańskiej tożsamości. Zarówno książka, jak i towarzyszący jej serial telewizyjny były sagą afroamerykańskiej rodziny. Główny bohater Kunta Kinte zawładnął wyobraźnią milionów.

 

„Vita" jest opowieścią o Włochach, którzy w początku XX w., dokładnie w 1903 r., przypłynęli do Stanów Zjednoczonych i tu rozpoczęli trudny proces aklimatyzacji. Bohaterami są 9-letnia Vita i starszy od niej o trzy lata Diamante. Poznają się na statku, później połączy ich wspólne dzieciństwo i młodzieńcza miłość, której wszakże nie dane było się spełnić. Diamante wiąże się bowiem z włoską mafią, ale odmawia udziału w morderstwie. Musi więc uciekać. Najbezpieczniejszym miejscem jest budowa magistrali kolejowej. Warunki pracy są koszmarne, a co gorsza - robotnicy w praktyce stają się niewolnikami. Po kilku latach Diamante ucieka, ale gdy odnajduje Vitę okazuje się, że nie dochowała mu wierności. Ostatecznie postanawia wrócić do Włoch pozostawiając Vitę w Ameryce.

Ta opowieść jest wkomponowana w dzieje włoskiej emigracji w Ameryce, miejscami stając się swoistym reportażem historycznym. Autorka, znana i nagradzana włoska pisarka, przeprowadziła rozległe badania archiwalne, które pozwoliły jej zbudować postaci dobrze osadzone w amerykańskiej i włoskiej rzeczywistości. Jest to opowieść dramatyczna w której jest krew, zbrodnia, zdrada, nadzieje, rezygnacja, potwornie ciężka praca, a czasami i sukces. Czyta się te książkę z niesłabnącym zainteresowaniem.

Dla polskiego czytelnika jest szczególnie fascynująca, bo my też, podobnie jak Włosi, stanowiliśmy w Ameryce liczną bieda-emigrację. Ale takiej książki o amerykańskiej polonii jeszcze nie napisano.

 
Melania Mazzucco, Vita, przekład Joanna Wachowiak, Wydawnictwo W.A.B., Warszawa 2008, s. 512 

 

Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Łomot, wrzaski i deskorolkowcy. Czasem pijani. Hałas może zrujnować życie

Hałas z plenerowych obiektów sportowych może zrujnować życie ludzi mieszkających obok. Sprawom sądowym, kończącym się likwidacją boiska czy skateparku, mogłaby zapobiec wcześniejsza analiza akustyczna planowanych inwestycji.

Agnieszka Kantaruk
23.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną