Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Książki

Walka o kosmos

Recenzja książki: Matthew Brzezinski, Wschód czerwonego księżyca. Wyścig supermocarstw o dominację w kosmosie

Wyścig supermocarstw o dominację w kosmosie

Opowieść zaczyna się od opisu ataku niemieckiej rakiety V-2na Londyn 8 września 1944 r. Nieprzypadkowo, bowiem to właśnie z niemieckich doświadczeń Amerykanie i Rosjanie czerpali pełnymi garściami. To co specjalne ekipy znalazły na terenie okupowanych Niemiec, wywieziono za ocean i do Związku Radzieckiego, podobnie jak i tych, którzy pracowali przy niemieckim programie rakietowym.

W Związku Radzieckim wszystko było tajne, ale program kosmiczny był najtajniejszy z tajnych. Do tego stopnia, że nazwisko Naczelnego Konstruktora, Siergieja  Korolowa, ujawnione zostało dopiero po jego śmierci. Miał za sobą doświadczenie łagrów Kołymy. „Już po kilku miesiącach od przyjazdu na Kołymę - pisze autor - Korolew zmienił się nie do poznania. Miał poważne kłopoty z mową i chodzeniem, stracił wszystkie zęby, miał złamaną szczękę, na jego wygolonej głowie widniały podłużne bruzdy blizn; a jego nogi były opuchnięte i groteskowo sine. Szkorbut, niedożywienie i odmrożenia rozpoczęły swoje zabójcze natarcie i wydawało się, że przeznaczeniem Korolewa jest śmierć." Uratował go atak Hitlera na ZSRR, który spowodował uchylenie łagiernych bram. Korolew znalazł się w „szaraszce", czyli więziennym instytucie naukowym. Zresztą razem z Walentinem Głuszką, późniejszym specjalistą od silników rakietowych, który obciążył go w śledztwie, a później przez całe życie był jego najbliższym współpracownikiem.

Amerykańscy uczeni nie mieli tak dramatycznych przeżyć. Ich kłopoty wynikały z niekompetencji biurokracji i polityków. Przełamywanie tych hamulców wcale nie było łatwe. Amerykański odpowiednik Korolewa, gen. Bruce Medaris pod koniec życia opuścił armię, został diakonem, a wyświęcono go na pastora episkopalnego. Wernher von Braun, twórca V-2, który odegrał olbrzymią rolę w amerykańskim programie kosmicznym, pod koniec życia oskarżony został o zbrodnie wojenne.

Matthew Brzezinski jest znanym amerykańskim dziennikarzem, w latach 1996-1998 był korespondentem w Kijowie i Moskwie, ma w swym dorobku kilka książek. Tę czyta się z zapartym tchem. Towarzyszenie autorowi w odkrywaniu kolejnych tajemnic niedawnej przeszłości jest pasjonującym zajęciem. Nawet dla tych, których historia nudzi, a o programach kosmicznych mają niewielkie pojęcie.

Matthew Brzezinski, Wschód czerwonego księżyca. Wyścig supermocarstw o dominację w kosmosie. Tłumaczenie Anna Sak. Wydawnictwo Znak, Kraków 2009, s. 386.

 

Reklama

Czytaj także

null
Fotoreportaże

Richard Serra: mistrz wielkiego formatu. Przegląd kultowych rzeźb

Richard Serra zmarł 26 marca. Świat stracił jednego z najważniejszych twórców rzeźby. Imponujące realizacje w przestrzeni publicznej jednak pozostaną.

Aleksander Świeszewski
13.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną