Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Muzyka

Początek końca PRL

Recenzja płyty: Kryzys, "Kryzys komunizmu"

Zespół założony ponad 30 lat temu dopiero teraz wydaje swoją debiutancką płytę

To chyba jedyny przypadek z historii rocka: zespół założony ponad 30 lat temu dopiero teraz wydaje swoją debiutancką płytę. Grupa Kryzys, mit i legenda polskiej alternatywy, nagrał co prawda w 1980 r. dla francuskiego wydawnictwa Blitzkrieg album „Kryzys”, który jednak w Polsce nigdy oficjalnie nie zaistniał (we Francji też mało kto o nim wiedział).

Zespół Roberta Brylewskiego reaktywował się kilka lat temu, prezentuje świetną formę na koncertach, a „Kryzys komunizmu” to głównie stare kawałki z początku lat 80., aczkolwiek nagrane na nowo. To rzeczywiście znakomite przypomnienie „początku końca PRL”, a piosenki takie jak „Wojny gwiezdne”, „Telewizja”, „Dolina lalek”, a zwłaszcza superhit „Ambicja”, mogą służyć jako element lekcji poglądowej o dawnej kulturze i subkulturze. Już przy pierwszym odsłuchaniu staje się jednak jasne, że surowy, pierwotny materiał jest tylko kanwą dla nowego wykonania.

Gdy porówna się Kryzysowe juwenalia z 1980 r. z ich dzisiejszą wersją, odkrywamy, że stara treść ubrana została w nową formę, ale mimo upływu trzech dekad muzyka ta wciąż robi wrażenie nie tylko na weteranach rodzimego punk rocka.

Kryzys, Kryzys komunizmu, Songood House

Polityka 22.2010 (2758) z dnia 29.05.2010; Kultura; s. 51
Oryginalny tytuł tekstu: "Początek końca PRL"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Rząd tnie cesarki, choć Polki boją się rodzić naturalnie. Co się dzieje na porodówkach?

Polka idzie dziś po zaświadczenie od psychiatry nie tylko wtedy, kiedy potrzebuje aborcji, ale i po to, żeby zagwarantować sobie cesarskie cięcie. Rodzi w ten sposób już co druga. Eksperci WHO i ONZ przypatrują się tej sytuacji ze zdziwieniem, pytając, co właściwie dzieje się na polskich porodówkach?

Agata Szczerbiak
02.12.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną