Prenumerata na trudne czasy.

6 miesięcy za 99 zł.

Subskrybuj
Muzyka

Zabawa stylami

Recenzja płyty: The Black Keys, "El Camino"

materiały prasowe
Z punk-bluesa zostało tu już niewiele. Mamy za to różnorodne kombinacje, będące echem rytmów sprzed 40 i więcej lat.

Specjaliści od etykietek mogą mieć problem z amerykańską grupą The Black Keys. Na podstawie tego, co zespół prezentował na swoich wczesnych płytach, można było określić jego muzykę mianem surowego, minimalistycznego punk-bluesa. Jednak już na pierwszym albumie, wydanym dziesięć lat temu „The Big Come Up”, obok własnych kompozycji zespołu pojawia się niespodziewanie wersja „She Said, She Said” Beatlesów, sygnał świadczący o tym, że panowie Auerbach i Carney widzą i słyszą dalej niż czubek własnego nosa.

Najnowsza propozycja The Black Keys, „El Camino”, pokazuje, że muzycy, we współpracy z producentem i współautorem wszystkich 11 piosenek Danger Mousem, bawią się muzyką nie dbając o stylistyczne ograniczenia. Z punk-bluesa zostało tu już niewiele. Mamy za to różnorodne kombinacje, będące echem rytmów sprzed 40 i więcej lat. Piosenki na „El Camino”, mimo na wskroś współczesnej produkcji, przywodzą na myśl przeboje rockandrollowe czy soulowe, a nawet glamrockowe – np. „Run Right Back” brzmi jak odnalezione po latach nagranie T. Rex. Ta formalna różnorodność w ogóle jednak nie przeszkadza, gdyż mamy do czynienia z eklektyzmem świadomym, przygotowanym profesjonalnie, z szacunkiem dla pierwowzorów.

The Black Keys, El Camino, Nonesuch 2011

Polityka 04.2012 (2843) z dnia 25.01.2012; Afisz. Premiery; s. 65
Oryginalny tytuł tekstu: "Zabawa stylami"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Co z uznaniem ukraińskiej Cerkwi? Pytamy metropolitę Sawę. „Teraz trwa wojna”

Rozmowa z metropolitą Sawą, zwierzchnikiem Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, związanego z patriarchatem moskiewskim, o tym, dlaczego polscy prawosławni nie uznają niezależności Cerkwi w Ukrainie.

Katarzyna Kaczorowska
14.08.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną