Muzyka

Najpiękniejsze msze żałobne

Recenzja DVD: Orchestre des Champs-Elysees, "Hommage a Chopin: Mozart - Requiem"

materiały prasowe
To pierwsza pozycja nowej serii DVD Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina: Hommage a Chopin, która ma prezentować najpiękniejsze w historii muzyki msze żałobne.

Zarejestrowane zostały w barokowym wnętrzu warszawskiego kościoła św. Krzyża, gdzie wmurowane jest serce Chopina. Tam właśnie co roku w rocznicę śmierci kompozytora podczas tradycyjnej mszy grane jest Requiem Mozarta, które wykonano na pogrzebie Chopina w Paryżu (na jego własną przedśmiertną prośbę). Podczas Roku Chopinowskiego zaprezentowali to dzieło muzycy pod batutą wielkiego belgijskiego dyrygenta Philippe’a Herreweghe, a interpretacja ta została wpisana w liturgię. Podziwiać należy zarówno znakomitą pracę kamerzystów, jak i dźwięk nagrany przez najlepszych specjalistów Polskiego Radia, którzy stale współpracują z NIFC. Pod batutą tego samego dyrygenta pojawi się również druga pozycja tej serii: „Niemieckie Requiem” Brahmsa, które mogliśmy usłyszeć w zeszłym roku na festiwalu Chopin i Jego Europa. Tym razem będzie to już wykonanie koncertowe, bez liturgii.

Orchestre des Champs-Elysees, Collegium Vocale Gent&Accademia Chigiana Siena, dyr. Philippe Herreweghe, Hommage a Chopin: Mozart – Requiem, NIFC

Polityka 27.2012 (2865) z dnia 04.07.2012; Afisz. Premiery; s. 67
Oryginalny tytuł tekstu: "Najpiękniejsze msze żałobne"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Pomocnik Historyczny

Patrząc na Chiny

Im bliżej końca XX w., tym Chiny częściej przypominały się Zachodowi, Zachód ma jednak nieodmiennie kłopoty ze zrozumieniem Chińczyków. Jakie są te Chiny w oczach Zachodu?

Krzysztof Kardaszewicz
13.04.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną