Muzyka

Beethoven dla mas

Recenzja płyty: West-Eastern Divan Orchestra, "Beethoven For All"

materiały prasowe
Płyta zadowoli raczej miłośników XX-wiecznej, przyciężkiej koncepcji wykonywania Beethovena, których wciąż jest niemało.

Szczególny stosunek Daniela Barenboima do twórczości Beethovena zaowocował cyklem płyt wydawanym przez Deccę. Najważniejszy jest tu album ze wszystkimi symfoniami w wykonaniu West-Eastern Divan Orchestra, złożonej z młodzieży muzycznej Izraela i Palestyny. Zespół planuje wielką podróż po świecie z muzyką Beethovena, podobnie jak inni uczestnicy projektu: prowadzona przez Barenboima od fortepianu Staatskapelle Berlin we wszystkich koncertach fortepianowych oraz sam Barenboim, wykonujący sonaty fortepianowe. Te dwa ostatnie albumy ukażą się na jesieni, a na razie mamy symfonie oraz dwupłytowy album „the best of” z wyborem ze wszystkich trzech cykli. Na jego podstawie domyślamy się, że dalsze części będą mniej ciekawe – Barenboim, prowadząc bogate życie dyrygenckie, nie ma zbyt wiele czasu na ćwiczenie na fortepianie i to niestety czasem słychać. Projekt zaś z West-Eastern Divan Orchestra ma bezsprzeczną wartość ideową, co zaś do muzycznej, zadowoli raczej miłośników XX-wiecznej, przyciężkiej koncepcji wykonywania Beethovena, których wciąż jest niemało.

West-Eastern Divan Orchestra, Staatskapelle Berlin, Daniel Barenboim, Beethoven For All, Decca

Polityka 29.2012 (2867) z dnia 18.07.2012; Afisz. Premiery; s. 69
Oryginalny tytuł tekstu: "Beethoven dla mas"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Nauka

Omikron. Czy faktycznie potrzebna nam nowa wersja szczepionki?

Żaden z dotychczasowych wariantów SARS-CoV-2 nie wymagał wprowadzenia zaktualizowanej wersji szczepionki. Omikron jest pierwszym, w przypadku którego taka ewentualność na poważnie jest brana pod uwagę. Jednak – czy to w ogóle konieczne? Są wątpliwości.

Piotr Rzymski
18.01.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną