Muzyka

Rap gazeta

Recenzja płyty: Taco Hemingway, „Café Belga”

materiały prasowe
Raper Taco Hemingway szybko się przebił do publiczności szukającej pokoleniowych tekstów, jeszcze szybciej dał się poznać reszcie niezdecydowanych i teraz „słyszy siebie w Esce”.

Cóż, ludzie z pewnością miewają większe problemy niż to albo fakt, że „chcieliby znowu jeździć ZTM-em”. Nowy album „Café Belga” – wydany również bardzo szybko po płycie duetu Taconafide – wydaje się dla niego próbą nabrania dystansu do popularności, którą zdobył. Tym bardziej że całą sytuację relacjonuje z perspektywy tytułowej brukselskiej kawiarni, w której może się schować przed sławą w kraju. Opowiada bardzo na gorąco – bardziej jeszcze niż ostatnie nagrania Kanyego Westa jest to rap-gazeta, wciągająca bardziej przez aktualność niż wybitność. Taco relacjonuje przedwakacyjne występy („Hej, scena główna na Orange’u, patrz jak płynę”), wykorzystuje motyw porażki na mundialu („Wszyscy nas kochają, kiedy wygrywamy, nienawidzą, gdy przytrafi się Senegal”), w „4AM in Girona” – pierwszym od dawna utworze po angielsku – wykorzystuje fragment filmu „Zimna wojna” Pawlikowskiego. Wracają celne odwołania do kultury bardziej lub mniej masowej (Gombrowicz, Kubrick), poprzedni producenci nagrań (Rumak, Borucci), łatwość czarowania porównaniem („Czułem się jak martwy piksel”), ale i jakieś lekkie zmęczenie konwencją. Wraca też, chyba niepotrzebnie, nadużywany na płycie Taconafide efekt wokalny Auto-tune. Ale z tym śpiewaniem raperów jest najwyraźniej jak z używkami, tatuażami czy sławą – po pierwszym razie trudno zrezygnować.

Taco Hemingway, Café Belga, Asfalt

Polityka 30.2018 (3170) z dnia 24.07.2018; Afisz. Premiery; s. 73
Oryginalny tytuł tekstu: "Rap gazeta"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Jacek Pasik, brat skazanej za zabójstwo w butiku Ultimo, o pomyłce sądowej

16 grudnia 1997 r. w podziemiach butiku Ultimo przy Nowym Świecie w Warszawie zastrzelono mężczyznę i postrzelono kobietę, która cudem przeżyła. Postrzelona pracowała w tym butiku. Zastrzelony był jej mężem, nie miał nic wspólnego ze sklepem, ale tego dnia przyjechał po żonę do pracy i czekał, aż skończy liczyć utarg, żeby ją odwieźć do domu.

Martyna Bunda
23.01.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną