Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Muzyka

Fogg Młynarskiego i Maseckiego

Recenzja płyty: Młynarski-Masecki Jazz Camerata Varsoviensis, „Fogg – pieśniarz Warszawy”

materiały prasowe
Oto ciąg dalszy eksploracji muzycznej przeszłości w wykonaniu Jana Młynarskiego, Marcina Maseckiego i towarzyszących im muzyków.

Tym razem na nowo odkrywane są piosenki śpiewane kiedyś przez Mieczysława Fogga. Na płycie znalazło się 14 bardzo różnych utworów, począwszy od tanecznych (rumba „Ameryka”), poprzez miłosno-liryczne („Nic o tobie nie wiem”), po dramatyczny song okupacyjny „Warszawo ma”. Zgodnie z tytułem albumu akcent warszawski dominuje. Nie tylko dlatego, że w wielu piosenkach Warszawa jest tematem, ale przede wszystkim dlatego, że przywołuje się tu przedwojenne zwłaszcza stołeczne klimaty muzyczne – dawnych jazzbandów, kabaretów, rewii czy wreszcie podwórkowych orkiestr. Oczywiście, podobnie jak w przypadku płyty „Noc w wielkim mieście”, odbywa się to raczej dyskretnie niż dosłownie, niekiedy w tle, albo w dłuższym intro, czasem w croonerskiej manierze wokalnej Janka Młynarskiego albo w głosach Agaty Kuleszy i Joanny Kulig, które równie dobrze pasowałyby do występów w Adrii, jak i śpiewu ulicznego. Jest jeszcze jazz, słyszalny w fortepianowych popisach Maseckiego, w sekcji rytmicznej i partiach dęciaków. I tym sposobem przypomniany został Mieczysław Fogg – bez sztampy, odkrywczo i z wielkim szacunkiem należnym pomnikowemu artyście warszawskiemu.

Młynarski-Masecki Jazz Camerata Varsoviensis, Fogg – pieśniarz Warszawy, Agora

Polityka 30.2018 (3170) z dnia 24.07.2018; Afisz. Premiery; s. 73
Oryginalny tytuł tekstu: "Fogg Młynarskiego i Maseckiego"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Rynek

Tadeusz Gołębiewski i hotelowa gigantomania

Właściciel największej polskiej sieci hoteli Tadeusz Gołębiewski do tej pory był witany przez władze lokalne z entuzjazmem i nadzieją. Teraz ściąga też kłopoty i podejrzenia. Jego gigantomania ma powody, ale i cenę.

Joanna Solska
23.07.2019
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną