Rabat na prenumeratę cyfrową Polityki

kup taniej do 50%

Subskrybuj
Muzyka

Bach dobry na wszystko

Po co ortodoksja?

Od trzech lat ten jeden z najwspanialszych współczesnych dyrygentów, zajmujący się muzyką różnych epok, ale przede wszystkim barokiem, prowadzi własną firmę fonograficzną Soli Deo Gloria. To słowa, które Bach umieszczał (zwykle w formie monogramu) na swoich partyturach. Gardiner podjął się wielkiego przedsięwzięcia: rejestracji wszystkich kantat Bacha.

Aby uczcić przełom tysiącleci i 250 rocznicę śmierci Bacha, ze swymi zespołami The Monteverdi Choir i The English Baroque Soloists zjechał w 2000 r. całą Europę, wykonując kolejne kantaty w przypadające im niedziele i święta; całość miał wydać Archiv Produktion (oddział Deutsche Grammophon, zajmujący się muzyką dawną), niestety wydał tylko ich część.

Teraz Gardiner stopniowo wydaje je sam i zamierza w ciągu kilku lat wypuścić całość. Najnowsze dwie płyty poświęcone są kantatom na Dzień Świętej Trójcy i kolejne niedziele, czyli już jakiś czas po Wielkanocy, ale po co ortodoksja – Bacha warto słuchać całego przez cały rok. Zwłaszcza w takim wykonaniu, gdzie dyscyplina łączy się z duszą, perfekcja z natchnieniem.

John Eliot Gardiner, Bach Cantatas, vol. 3, 27, Soli Deo Gloria 2008

  
 

Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Mleko się rozlało? Tajemnice morderstwa w Białymstoku

Za kratami w Hajnówce od kilkunastu lat siedzi Jan Ptaszyński z Michnówki na Podlasiu. Są powody, by przypuszczać, że w jego sprawie nie wszystko jest jasne.

Arkadiusz Panasiuk
27.11.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną