Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Muzyka

Miękki szok

Recenzja płyty: Yeah Yeah Yeahs, "It's Blitz!"

Synthpop i disco rodem z lat 80.

Trzecia w dorobku płyta grupy Yeah Yeah Yeahs to rzeczywiście tytułowe bombardowanie. Co prawda, w porównaniu do poprzednich albumów jest znacznie mniej drapieżnie i chropowato, ale wciąż bardzo energetycznie.

Zespół przeszedł metamorfozę od garażu w kierunku sal tanecznych. Teraz energia przymusza słuchacza do pląsania albo chociaż do tupania nóżką. Jeden z czołowych składów tak zwanego nowego rocka porzucił gitary, przesiadł się na syntezatory i zanurzył się w synthpopie oraz disco rodem z lat 80. „Tańczcie, aż będziecie martwi, a głowy potoczą się po parkiecie", śpiewa Karen O i z potarganej, rozwydrzonej punkówy przeistacza się z w królową imprezy. Oraz, w kilku romantycznych balladach, w smutną dziewczynę ze złamanym sercem.  Ale co w tym dziwnego, że punkowcy odkładają gitary, odwracają się od nowej fali i idą tańczyć na gruzach cywilizacji, przy dźwiękach disco, synth popu i new romantic? Logiczne. Już to przerabialiśmy. Z tym, że disco punk czy nawet proste balladki, wszystkie te fascynacje a la Blondie sprzed dwóch dekad, zostały tutaj podane z wykorzystaniem nowoczesnych technologii dźwiękowych, w związku z czym przyjemnie bombardują ucho słuchacza kolejnymi warstwami selektywnych dźwięków.

W efekcie otrzymujemy zgrabny alternatywny pop z postpunkowymi hałaśliwymi reminescencjami, który i podoba się, i niepokoi. Także frontmanka grupy, Karen O, ta która zawróciła w głowach fanom „orgazmicznymi", bezrefleksyjnymi krzykami, prowokującymi zabawami z mikrofonem i konwulsyjnym wiciem się po scenie, przeszła metamorfozę. Utemperowała histerię i odsłoniła zaczepne, rozbrykane oblicze. A także to liryczne. W nowym wcieleniu wypada równie przekonująco i charyzmatycznie - i jako dancing queen, i jako spokojna, delikatna dziewczyna. Stała się - podobnie jak muzyka Yeah Yeah Yeahs - bardziej wielowymiarowa.

  
Yeah Yeah Yeahs, It's Blitz!, Interscope Records 2009

Reklama

Czytaj także

Rynek

Apartamentowce na skażonej ziemi. Ludzie chcą tu mieszkać, a nie powinni

Jak to możliwe, że na skażonych gruntach powstają budynki mieszkalne?

Ryszarda Socha
22.06.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną