Paszporty POLITYKI

L. U. C. (Łukasz Rostkowski)

L.U.C. (Łukasz Rostkowski) L.U.C. (Łukasz Rostkowski) Tadeusz Późniak / Polityka
Konsekwentny i nieprzeciętny. Bez oglądania się na mody podąża drogą twórczych poszukiwań

Urodził się w 1981 r. w Zielonej Górze, mieszka we Wrocławiu. Z wykształcenia prawnik, z talentu i profesji muzyk, autor tekstów, producent i eksperymentujący reżyser. Wydał siedem płyt (w tym trzy z zespołem Kanał Audytywny). Wyszedł od hip hopu, by z czasem przekroczyć jego surową konwencję, łącząc ją z jazzem i elektroniką. W zeszłym roku nominowany do Paszportów „Polityki” za „Planet LUC”, multimedialne wydawnictwo z muzyką, tekstami literackimi i fragmentami filmu. Jego ostatnie dzieło to album „39/89 Zrozumieć Polskę”.

*** 

Nominujący o L. U. C.-u:

„Konsekwentny i nieprzeciętny. Bez oglądania się na mody podąża drogą muzycznych eksperymentów i twórczych poszukiwań. Od lat współpracuje z czołowymi polskimi muzykami. Ostatnio koncertował z tuzami polskiego jazzu – Namysłowskim, Urbaniakiem, Możdżerem – mimo że, jak sam mówi, nie gra na żadnym instrumencie. Interesują go pogranicza muzyki i obrazu. Nie zdziwiłbym się, gdyby za rok, dwa lata dostał nominację do Paszportów w kategorii film albo sztuki wizualne. Jest wszak artystą symfonicznym”.
Kamil Dąbrowa

„Brawa za album »39/89« – kolejna świetna płyta L. U. C.-a, jednego z nielicznych polskich muzyków, który ma wszelkie dane, by zrobić karierę światową. Znakomicie łączy refleksję nad polską specyfiką historii i kultury z uniwersalnym przekazem muzycznym”.
Marek Sierocki

„Należy mu się Paszport za całokształt, w tym za znakomitą retrospekcję uwzględniającą najważniejsze wydarzenia z historii Polski od 1939 do 1989 r. (ostatnia płyta). Twórczość L. U. C.-a – zwłaszcza w ostatnich latach – przeczy odnoszącej się do twórczości muzycznej tezie, że ilość nie przechodzi w jakość. Artysta brawurowo udowadnia, że warto szukać pomysłu na siebie i – co więcej – mówić własnym, oryginalnym językiem”.
Piotr Stelmach

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Żyjmy Lepiej

Dziesięć tysięcy kroków

Chodźmy chodzić, maszerować z kijami i biegać. Plan minimum to dziesięć tysięcy kroków dziennie. Można też zwiększyć obroty, ale trzeba to robić z głową.

Marcin Piątek
28.07.2020
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną