Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Paszporty POLITYKI

Paweł Sala

Film 2010. Nominowany Paweł Sala

Tadeusz Późniak / Polityka
Za film „Matka Teresa od kotów”. "To późny debiut, ale wyrazisty i wstrząsający" - pisze Andrzej Kołodyński.

Paweł Sala (ur. 1958 w Poznaniu), dramaturg, reżyser. Absolwent kulturoznawstwa Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu i Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego. Był dwukrotnie finalistą polskiej edycji konkursu scenariuszowego Hartley-Merrill. Za „Ciemno wszędzie” dostał I nagrodę w konkursie dramaturgicznym „Dialogu” i Starego Teatru. Jest także autorem wielu sztuk, m.in. „Gang Bang albo Syndrom Sztokholmski”, „Spalenie matki”, „Pokolenie porno”. W Teatrze Telewizji zrealizował własny utwór „Od dziś będziemy dobrzy”. Jest autorem filmów dokumentalnych, w tym „Statystów” zrealizowanych na planie „Pianisty” Romana Polańskiego. „Matka Teresa od kotów” jest jego debiutem pełnometrażowym. Film był prezentowany m.in. na festiwalu w Karlowych Warach, gdzie odtwórcy obu głównych ról (Mateusz Kościukiewicz i Filip Garbicz) dostali nagrody aktorskie.

***

Nominujący o Pawle Sali:

„Matka Teresa od kotów” to późny debiut, ale wyrazisty i wstrząsający.
Andrzej Kołodyński

Wybór oryginalnej formy w połączeniu ze sprawnością warsztatową (znakomite prowadzenie aktorów!) sprawia, że opowieść o matkobójstwie nie epatuje drastycznością tematu, ale dręczy, nie daje spokoju i na długo osadza się w pamięci.
Tadeusz Lubelski

Rewelacyjny debiut filmowy znanego dramaturga teatralnego. Rzecz o rozpadzie rodziny, o chaosie i kulcie siły. O świecie, z którego wyparował Pan Bóg. Jeden z ważniejszych filmów polskich ostatnich lat, który można postawić obok „Placu Zbawiciela” i „33 scen z życia”.
Tadeusz Sobolewski

POWRÓT: Serwis Paszporty POLITYKI 2010

Polityka 47.2010 (2783) z dnia 20.11.2010; Kultura; s. 88
Oryginalny tytuł tekstu: "Paweł Sala"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Historia

Dlaczego tak późno? Marian Turski w 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim

Powstanie w warszawskim getcie wybuchło dopiero wtedy, kiedy większość blisko półmilionowego żydowskiego miasta już nie żyła, została zgładzona.

Marian Turski
19.04.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną