Prenumerata na trudne czasy.

6 miesięcy za 99 zł.

Subskrybuj
Paszporty POLITYKI

Marek Lechki

Film 2010. Nominowany Marek Lechki

Rafał Malko / Agencja Gazeta
Za film „Erratum”. "Kiedyś potrafili tak opowiadać tylko Czesi" - ocenia Lech Kurpiewski.

Marek Lechki (ur. 1975 w Brzegu Dolnym), reżyser, scenarzysta, producent, kompozytor. Studiował na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego. Jeszcze w okresie studiów zadebiutował 21-minutową etiudą „Astronom”, o małym chłopcu wychowywanym samotnie przez ojca. (Wątek ojca i syna powróci po latach w debiucie pełnometrażowym „Erratum”).

W 2002 r. zrealizował średniometrażowy film „Moje miasto”, jeden z najciekawszych utworów powstałych w ramach projektu TVP „Pokolenie 2000”, wyróżniony na festiwalu w Gdyni Nagrodą Specjalną Jury oraz nagrodą za scenariusz i licznymi innymi nagrodami na Krakowskim Festiwalu Filmowym i Koszalińskich Spotkaniach Filmowych Młodzi i Film. „Erratum” na ostatnim festiwalu gdyńskim dostało nagrodę za debiut oraz nagrodę dziennikarzy. Film pokazywany był już na wielu międzynarodowych festiwalach, ale to jeszcze nie koniec jego zagranicznych podróży.

***

Nominujący o Marku Lechkim:

Wyróżnienie za umiejętność mówienia o sprawach najważniejszych bez zadęcia i jakby mimochodem. Kiedyś potrafili tak opowiadać tylko Czesi. „Erratum” to skromny mały film, a zarazem kawał porządnego kina.
Lech Kurpiewski

Wszystko się autorowi udało w tym delikatnym, osobistym utworze o kryzysie połowy życia, o trudnym odzyskiwaniu kontaktu między najbliższymi osobami, o powrocie do źródeł osobowości.
Tadeusz Lubelski

Gdyby w światowym kinie zorganizowano konkurs na najpiękniejszych 30 ostatnich sekund fabuły, to film Lechkiego miałby szanse na sukces.
Jerzy Płażewski

POWRÓT: Serwis Paszporty POLITYKI 2010

Polityka 47.2010 (2783) z dnia 20.11.2010; Kultura; s. 89
Oryginalny tytuł tekstu: "Marek Lechki"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Przerwane porwanie: koszmar 14-latki z Poznania. „To już z nią zostanie”

Tylko niesamowity zbieg okoliczności sprawił, że policji udało się przerwać udrękę 14-latki porwanej w Poznaniu przez matkę jej koleżanki. Było golenie głowy, przypalanie papierosami, gwałt. Co dalej by wymyśliła ta kobieta?

Violetta Krasnowska
03.08.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną