Prenumerata na trudne czasy.

6 miesięcy za 99 zł.

Subskrybuj
Paszporty POLITYKI

Macio Moretti

Muzyka popularna 2010. Nominowany Macio Moretti

Macio Moretti Macio Moretti Tadeusz Późniak / Polityka
"Nie dość, że płynie pod prąd, to jeszcze zbiera punkty za styl" - pisze o nim Jarek Szubrycht.

Maciej Moruś. Perkusista, basista, multiinstrumentalista. Ma 35 lat. Warszawiak. Jedna z najważniejszych postaci stołecznej alternatywy muzycznej. Założyciel i muzyk wielu zespołów, m.in. Starzy Singers, Baaba, Shofar, Paris Tetris. Ostatnio najbardziej zajęty w newjazzowej formacji Mitch&Mitch, z którą w 2010 r. nagrał album „XXII Century Sound Pioneers”.

Nominujący o nominowanym:

Pieszczoch krajowej alternatywy. Twórca i współtwórca licznych projektów muzycznych, najbardziej znany jednak ze swojej ostatniej formacji Mitch&Mitch. Macio to człowiek orkiestra z własną orkiestrą w głowie i orkiestrą na scenie. Bawi w trakcie koncertów elegancką konferansjerką prowadzoną w języku language. Zaskakuje muzycznymi pomysłami, aranżacjami i kompletną nieprzewidywalnością. Żonglerka muzycznymi stylistykami sprawiła, że wypracował swój oryginalny, niepowtarzalny, a co najważniejsze zawsze rozpoznawalny styl.
Kamil Dąbrowa

Nie dość, że płynie pod prąd, to jeszcze zbiera punkty za styl. Za znakomite płyty i porywające koncerty, ale też za energię i uśmiech dostał w czerwcu br. Fenomena „Przekroju”. Od tamtej pory wystąpił na najważniejszych letnich festiwalach i zorganizował własny. Wydał nowe płyty ze swoimi flagowymi zespołami Paristetris i Mitch&Mitch. Z tym drugim zagrał trasę po Brazylii. I jeszcze zdążył się ożenić.
Jarek Szubrycht

W 2010 r. ukazało się co najmniej kilka płyt z jego udziałem. A energii starczyłoby mu pewnie na kolejny tuzin – gdyby podłączyć go do sieci energetycznej, oświetliłby zapewne małe miasto wojewódzkie. Człowiek licznych talentów, muzyczny omnibus i niespokojny duch stołecznego undergroundu. Gdyby było trzeba, mógłby zagrać i z Krzysztofem Pendereckim, i z Madonną. W towarzystwie obojga sprawdziłby się równie dobrze.
Robert Sankowski

POWRÓT: Serwis Paszporty POLITYKI 2010

Polityka 51.2010 (2787) z dnia 18.12.2010; Kultura; s. 85
Oryginalny tytuł tekstu: "Macio Moretti"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Kultura

Sto najodważniejszych polskich piosenek. Nie zawsze chodzi o tekst

Co się stało z odwagą twórców piosenek? I czy oznacza ona dziś to samo co przed laty? Zmianę pomaga prześledzić nowe wydawnictwo poświęcone polskiej muzyce ostatnich dekad.

Mirosław Pęczak
16.08.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną