Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Paszporty POLITYKI

Greg Zgliński

Film 2011. Nominowany Greg Zgliński

Greg Zgliński Greg Zgliński Tadeusz Późniak / Polityka
Nominacja za reżyserię filmu „Wymyk”. "Od czasu 'Krótkiego filmu o zabijaniu' nie było w polskim kinie równie głębokiej wypowiedzi na temat zła" - ocenia Tadeusz Sobolewski.

wideo

Nominacje Paszportowe FILM

Greg Zgliński urodził się w 1968 r. w Warszawie. Studiował w Australii i Szwajcarii, ukończył wydział reżyserii w łódzkiej szkole filmowej. W latach 1978–92 mieszkał w Szwajcarii, za film krótkometrażowy „Przed zmierzchem” dostał nagrodę tamtejszego ministerstwa kultury i sztuki. Nakręcił też m.in. średniometrażowy film „Na swoje podobieństwo” (2001 r.). Debiutował w fabule obrazem „Cała zima bez ognia” (2004 r.), opowiadającym o szwajcarskim farmerze i jego żonie, przeżywających śmierć córki, oraz o uciekinierce z Kosowa.

„Wymyk”, jego drugi film, uznany został za najlepszy debiut reżyserski na tegorocznym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (recenzja – s. 74). Jest także producentem, scenarzystą, montażystą i kompozytorem muzyki filmowej. W czasie pobytu w Zurychu był liderem, gitarzystą i basistą w zespołach rockowych.

***

Nominujący o Gregu Zglińskim:

Od czasu „Krótkiego filmu o zabijaniu” nie było w polskim kinie równie głębokiej wypowiedzi na temat zła. Jak w hitchcockowskim thrillerze, sensacyjne wypadki nabierają symbolicznego wymiaru.

Tadeusz Sobolewski

„Wymyk” uważam za ciekawą propozycję przedstawienia nowej i charakterystycznej dla naszej rzeczywistości klasy „małych przedsiębiorców”. Ich inicjatywa hamowana jest przez ostrożne reakcje na nowości, a także strach przed odpowiedzialnością, co dobrze ilustruje film Zglińskiego.

Andrzej Kołodyński

Podczas gdy jego rówieśnicy ze zmiennym szczęściem toczą prowokacyjne walki o sympatię widzów, Greg Zgliński swoje historie opowiada szeptem. W jego kinie akcja, filmowe atrakcje są zawsze służebne wobec emocji bohaterów, przesłania, metafizyki.

Łukasz Maciejewski

POWRÓT: Serwis Paszporty POLITYKI 2011

Polityka 47.2011 (2834) z dnia 16.11.2011; Paszporty Polityki; s. 78
Oryginalny tytuł tekstu: "Greg Zgliński"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Historia

Dlaczego tak późno? Marian Turski w 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim

Powstanie w warszawskim getcie wybuchło dopiero wtedy, kiedy większość blisko półmilionowego żydowskiego miasta już nie żyła, została zgładzona.

Marian Turski
19.04.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną