Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty w okazyjnej cenie!

Subskrybuj
Paszporty POLITYKI

Greg Zgliński

Film 2011. Nominowany Greg Zgliński

Greg Zgliński Greg Zgliński Tadeusz Późniak / Polityka
Nominacja za reżyserię filmu „Wymyk”. "Od czasu 'Krótkiego filmu o zabijaniu' nie było w polskim kinie równie głębokiej wypowiedzi na temat zła" - ocenia Tadeusz Sobolewski.

wideo

Nominacje Paszportowe FILM

Greg Zgliński urodził się w 1968 r. w Warszawie. Studiował w Australii i Szwajcarii, ukończył wydział reżyserii w łódzkiej szkole filmowej. W latach 1978–92 mieszkał w Szwajcarii, za film krótkometrażowy „Przed zmierzchem” dostał nagrodę tamtejszego ministerstwa kultury i sztuki. Nakręcił też m.in. średniometrażowy film „Na swoje podobieństwo” (2001 r.). Debiutował w fabule obrazem „Cała zima bez ognia” (2004 r.), opowiadającym o szwajcarskim farmerze i jego żonie, przeżywających śmierć córki, oraz o uciekinierce z Kosowa.

„Wymyk”, jego drugi film, uznany został za najlepszy debiut reżyserski na tegorocznym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (recenzja – s. 74). Jest także producentem, scenarzystą, montażystą i kompozytorem muzyki filmowej. W czasie pobytu w Zurychu był liderem, gitarzystą i basistą w zespołach rockowych.

***

Nominujący o Gregu Zglińskim:

Od czasu „Krótkiego filmu o zabijaniu” nie było w polskim kinie równie głębokiej wypowiedzi na temat zła. Jak w hitchcockowskim thrillerze, sensacyjne wypadki nabierają symbolicznego wymiaru.

Tadeusz Sobolewski

„Wymyk” uważam za ciekawą propozycję przedstawienia nowej i charakterystycznej dla naszej rzeczywistości klasy „małych przedsiębiorców”. Ich inicjatywa hamowana jest przez ostrożne reakcje na nowości, a także strach przed odpowiedzialnością, co dobrze ilustruje film Zglińskiego.

Andrzej Kołodyński

Podczas gdy jego rówieśnicy ze zmiennym szczęściem toczą prowokacyjne walki o sympatię widzów, Greg Zgliński swoje historie opowiada szeptem. W jego kinie akcja, filmowe atrakcje są zawsze służebne wobec emocji bohaterów, przesłania, metafizyki.

Łukasz Maciejewski

POWRÓT: Serwis Paszporty POLITYKI 2011

Polityka 47.2011 (2834) z dnia 16.11.2011; Paszporty Polityki; s. 78
Oryginalny tytuł tekstu: "Greg Zgliński"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Spacerek pod lufą. Jak zwykli Polacy polują na myśliwych

Czy sprzeciw zwykłych obywateli może położyć kres polowaniom na zwierzęta? Sezon łowiecki właśnie się rozkręca.

Przemysław Ziemacki
03.10.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną