Paszporty POLITYKI

Nicolas Grospierre

Sztuki wizualne 2011. Nominowany Nicolas Grospierre

Nicolas Grospierre Nicolas Grospierre Bartosz Bobkowski / Agencja Gazeta
"To jeden z nielicznych artystów, którzy łączą dwie cnoty: wyobraźnię wizualną i umiejętność jej obrazowania z chirurgiczną precyzją" - uzasadnia swą nominację Stach Szabłowski.

Urodził się w 1975 r. w Genewie. Z wykształcenia jest socjologiem, studiował w Paryżu i Londynie. Od 1999 r. mieszka w Warszawie. Zajmuje się fotografią. Interesuje go przede wszystkim architektura, szczególnie w jej socjalistycznym, modernistycznym wydaniu. Stara się odkrywać ideologię i społeczno-polityczne konteksty kryjące się za fasadami budynków. Zaliczany do tzw. nowych dokumentalistów, tworzy najchętniej rozległe cykle zdjęć, chłodno analizując w nich konkretne zagadnienia. Dokumentował m.in. litewskie przystanki autobusowe, starzejący się polski modernizm, wnętrza nieczynnego Hotelu Europejskiego w Warszawie czy szpitala w Druskiennikach. W 2008 r. artysta (wraz z Grzegorzem Piątkiem, Jarosławem Trybusiem i Kobasem Laksą) zdobył Złotego Lwa na Biennale Architektury w Wenecji.

***

Nominujący o Nicolasie Grospierre:

Za konsekwencję w podejmowaniu tematów związanych z modernistycznymi utopiami oraz baczną obserwację szeroko rozumianej architektury – tak jej struktur, jak i funkcji – przy jednoczesnym kształtowaniu własnego języka fotografii. Artysta na różne sposoby pokazuje, jak fotografia wpływa na kształtowanie rzeczywistości – zarówno tej fizykalnej, jak i mentalnej.

Magdalena Moskalewicz

To jeden z nielicznych artystów, którzy łączą dwie cnoty: wyobraźnię wizualną i umiejętność jej obrazowania z chirurgiczną precyzją. Do tego jest piekielnie inteligentny, potrafi bardzo mądrze patrzeć. Jego sztuka cieszy po równo oczy i umysł; jest konceptualna i jednocześnie jest wizualnym spektaklem, jest analityczna i pełna emocji.

Stach Szabłowski

POWRÓT: Serwis Paszporty POLITYKI 2011

Polityka 49.2011 (2836) z dnia 30.11.2011; Paszporty Polityki; s. 82
Oryginalny tytuł tekstu: "Nicolas Grospierre"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Jak zostałem obrońcą życia. Reporter „Polityki” na szkoleniu antyaborcyjnym

Projekt ustawy zakazującej aborcji, homofobusy, banery ze zdjęciami abortowanych płodów. By przebić się ze swoim przekazem, Fundacja Pro – Prawo do życia idzie szeroko. Szeroko też werbuje, bo również wśród dziennikarzy „Polityki”.

Mateusz Witczak
03.12.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną