Paszporty POLITYKI

Ballady i Romanse

Muzyka popularna 2011. Nominowane Ballady i Romanse

Ballady i Romanse, czyli siostry Wrońskie - z lewej Basia, z prawej Zuza. Ballady i Romanse, czyli siostry Wrońskie - z lewej Basia, z prawej Zuza. materiały prasowe
"Zazdroszczę im swobody, z jaką obracają się w świecie muzyki. Nie boją się niedoskonałości, błędu czy fałszu" - motywuje swój wybór Agnieszka Szydłowska.

Zespół założony w 2007 r. przez Zuzannę Wrońską (ur. w 1979 r. współtwórczynię zespołu Meble), do której dołączyła jej siostra Barbara (ur. w 1983 r., na fot. po lewej), wokalistka i liderka dwukrotnie nominowanego do Paszportów POLITYKI zespołu Pustki. Piosenki Ballad i Romansów są dziełem autorskim wykonawczyń. Zuzanna pisze teksty, produkcją zajmuje się Barbara, a muzykę tworzą obie. Do tej pory wydały dwie płyty – „Ballady i Romanse” w 2007 r. i „Zapomnij” w 2011 r.

***

Nominujący o Balladach i Romansach:

Zazdroszczę im swobody, z jaką obracają się w świecie muzyki. Nie boją się niedoskonałości, błędu czy fałszu. Mają talent, mają siebie. „Co było wielkie” do słów Miłosza to „moja” ich  piosenka, zwłaszcza w koncertowej, „wschodniej” wersji. 

Agnieszka Szydłowska

Ballady i Romanse są najważniejszym dziełem sióstr Wrońskich. Debiut wydały nie dzięki firmie fonograficznej, lecz dzięki galerii sztuki. To dla nich naturalne środowisko. Po tej płycie porównywano je do nowojorskich Coco Rosie. Trochę niesłusznie, ale ostatecznie na pełną artystyczną niepodległość wybiły się drugim albumem, tegorocznym „Zapomnij”. Inteligentne i przewrotne, czasem dowcipne, czasem ocierające się o groteskę i makabrę, ze swoistą dezynwolturą łączą alternatywny pop z poezją.

Robert Sankowski

Brawa za balladowość i romansowość – podwójnie ważną, bo współczesną.

Jacek Cieślak

Potrafią świetnie połączyć spontaniczność z profesjonalizmem oraz wrażliwość na poezję z czysto muzycznym feelingiem.

Grzegorz Brzozowicz

 

POWRÓT: Serwis Paszporty POLITYKI 2011

Polityka 51.2011 (2838) z dnia 14.12.2011; Paszporty Polityki; s. 84
Oryginalny tytuł tekstu: "Ballady i Romanse"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Kultura

Lipiec 2020: Pięć najciekawszych książek dla dzieci

Jak co miesiąc proponujemy książki mądre, ciekawe i estetycznie wydane.

Sebastian Frąckiewicz
04.07.2020
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną