Paszporty POLITYKI

Mikołaj Łoziński

Literatura 2011. Laureat Mikołaj Łoziński

Mikołaj Łoziński Mikołaj Łoziński Adam Kozak / Agencja Gazeta
Nagroda za książkę pod tytułem „Książka”, za świetnie opowiedzianą małą historię na tle dużej historii. Za oryginalną formę i za przypomnienie, że nie ma lepszego tematu literackiego niż rodzina.

Mikołaj Łoziński

Urodził się w 1980 r. w Warszawie. Pisarz i fotografik, absolwent socjologii w Paryżu. Debiutował powieścią „Reisefieber” (Znak 2006), za którą otrzymał w 2007 r. Nagrodę Fundacji im. Kościelskich. Jest zdobywcą II nagrody literackiej w Konkursie Młodych Twórców Warszawskiej Fundacji Kultury (2006), był też stypendystą programu Instytutu Książki i Stowarzyszenia Willa Decjusza dla pisarzy i tłumaczy Homines Urbani (jesień 2007 r.). Opublikował również „Bajki dla Idy” (Znak 2008). We wrześniu 2011 r. jego „Książka” (Wydawnictwo Literackie) została Krakowską Książką Miesiąca.

***

Nominowani byli: Szczepan Kopyt, Mikołaj Łoziński, Zygmunt Miłoszewski

Krytycy, którzy wybierali:

Przemysław Czapliński, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza; Paweł Dunin-Wąsowicz, „Lampa”; Inga Iwasiów, Uniwersytet Szczeciński; Grzegorz Jankowicz, „Tygodnik Powszechny”; Piotr Kofta, „Wprost”; Marta Mizuro, „Odra”, „Zwierciadło”; Anna Nasiłowska, Instytut Badań Literackich PAN; Dariusz Nowacki, Uniwersytet Śląski; Robert Ostaszewski, „Portal kryminalny”, „Dekada Literacka”; Marek Zaleski, Instytut Badań Literackich PAN

POWRÓT: Serwis Paszporty POLITYKI 2011

Polityka 52.2011 (2839) z dnia 21.12.2011; Paszporty Polityki; s. 112
Oryginalny tytuł tekstu: "Mikołaj Łoziński"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Kraj

Tata Maty

W przewrotnym sensie jest beneficjentem rządów PiS, gdyż będąc ich konsekwentnym krytykiem, stał się znaczącą osobistością życia publicznego. Niektórzy określają go mianem „opozycyjnego celebryty”, na co Marcin Matczak nieco się zżyma. Ale w sumie nieźle oddaje ono jego status.

Rafał Kalukin
18.10.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną