Paszporty POLITYKI

Mikołaj Łoziński

Literatura 2011. Laureat Mikołaj Łoziński

Mikołaj Łoziński Mikołaj Łoziński Adam Kozak / Agencja Gazeta
Nagroda za książkę pod tytułem „Książka”, za świetnie opowiedzianą małą historię na tle dużej historii. Za oryginalną formę i za przypomnienie, że nie ma lepszego tematu literackiego niż rodzina.

Mikołaj Łoziński

Urodził się w 1980 r. w Warszawie. Pisarz i fotografik, absolwent socjologii w Paryżu. Debiutował powieścią „Reisefieber” (Znak 2006), za którą otrzymał w 2007 r. Nagrodę Fundacji im. Kościelskich. Jest zdobywcą II nagrody literackiej w Konkursie Młodych Twórców Warszawskiej Fundacji Kultury (2006), był też stypendystą programu Instytutu Książki i Stowarzyszenia Willa Decjusza dla pisarzy i tłumaczy Homines Urbani (jesień 2007 r.). Opublikował również „Bajki dla Idy” (Znak 2008). We wrześniu 2011 r. jego „Książka” (Wydawnictwo Literackie) została Krakowską Książką Miesiąca.

***

Nominowani byli: Szczepan Kopyt, Mikołaj Łoziński, Zygmunt Miłoszewski

Krytycy, którzy wybierali:

Przemysław Czapliński, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza; Paweł Dunin-Wąsowicz, „Lampa”; Inga Iwasiów, Uniwersytet Szczeciński; Grzegorz Jankowicz, „Tygodnik Powszechny”; Piotr Kofta, „Wprost”; Marta Mizuro, „Odra”, „Zwierciadło”; Anna Nasiłowska, Instytut Badań Literackich PAN; Dariusz Nowacki, Uniwersytet Śląski; Robert Ostaszewski, „Portal kryminalny”, „Dekada Literacka”; Marek Zaleski, Instytut Badań Literackich PAN

POWRÓT: Serwis Paszporty POLITYKI 2011

Polityka 52.2011 (2839) z dnia 21.12.2011; Paszporty Polityki; s. 112
Oryginalny tytuł tekstu: "Mikołaj Łoziński"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Nauka

Testy antygenowe i omikron. Oto jak robić wymaz, by zwiększyć wiarygodność testu

Testy antygenowe na koronawirusa mają tę zaletę, że są szybkie i można je zrobić samodzielnie, ale wiele wskazuje, że w dobie omikronu będzie trzeba zmienić sposób ich wykonywania. Większa skuteczność wykrywania infekcji jest szczególnie istotna w kontekście ostatniego komunikatu WHO.

Piotr Rzymski
12.01.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną