Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty w okazyjnej cenie!

Subskrybuj
Paszporty POLITYKI

Leszek Dawid

Film 2012. Nominowany Leszek Dawid

Leszek Dawid Leszek Dawid Grzegorz Press
Za reżyserię filmu „Jesteś Bogiem”, za trafienie w swój czas i przyciągnięcie tłumów. Za niezwykłą w polskim kinie dokumentalną czystość i autentyzm w obrazie o legendarnych hip-hopowcach.
Bohaterowie ostatniego filmu Dawida „Jesteś bogiem” - od lewej: Rahim (David Ogrodnik), Magik (Marcin Kowalczyk) i Fokus (Tomasz Schuchardt), czyli filmowa Paktofonika.materiały prasowe Bohaterowie ostatniego filmu Dawida „Jesteś bogiem” - od lewej: Rahim (David Ogrodnik), Magik (Marcin Kowalczyk) i Fokus (Tomasz Schuchardt), czyli filmowa Paktofonika.

wideo

„Jesteś bogiem” - trailer filmu

WIDEO: red. Zdzisław Pietrasik opowiada o nominowanym Leszku Dawidzie.

Leszek Dawid urodził się w 1971 r. w Kluczborku. Studiował filologię angielską na Uniwersytecie Wrocławskim, jest też absolwentem Wydziału Reżyserii łódzkiej szkoły filmowej. Jego dokument „Bar na Victorii”, nakręcony w czasie studiów, zdobył wiele nagród, między innymi Srebrnego Lajkonika w Krakowie. Jako reżyser, a także scenarzysta wielu krótkometrażowych filmów fabularnych i dokumentalnych, zyskał uznanie świata filmowego, został wykładowcą w Szkole Filmowej w Łodzi oraz członkiem Junge Akademie der Kunste w Berlinie.

Pełnometrażowym kinem fabularnym zajął się późno – jego debiut „Ki” miał premierę w 2011 r. na Festiwalu Filmowym w Wenecji. Najnowszy obraz Dawida „Jesteś Bogiem” zobaczyło już prawie 1,4 mln widzów, co czyni go najpopularniejszą polską produkcją filmową 2012 r.

***

Nominujący o Leszku Dawidzie:

Film o legendarnym Magiku z Paktofoniki i katowickich hiphopowcach ma niezwykłą w polskim kinie dokumentalną czystość i autentyzm. Jest socjologicznym opisem, ale dotyka tajemnicy Magika. Odsłania romantyczny w istocie dramat rapera z blokowiska, jego schizofreniczne rozdarcie, zderzenie artysty z własną legendą: wzlot i poczucie małości.

Tadeusz Sobolewski

Jego film trafia w swój czas i przyciąga tłumy. Wychodząc od portretu rodzącego się w Polsce hip-hopu, portretuje Polskę czasu transformacji. Ponadto Leszek Dawid udowadnia, że jeśli reżyser bardzo chce, to może znaleźć nowe twarze wśród młodych polskich aktorów. Znakomita rola Marcina Kowalczyka.

Grażyna Torbicka

POWRÓT: Serwis Paszporty POLITYKI 2012

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Nauka

Svante Pääbo i jego denisowianie. Tajemniczy kuzyni z jaskini

Denisowianie znani są niemal wyłącznie z kopalnego DNA. Badamy ich od dziesięciu lat, a każde nowe odkrycie przynosi kolejną zagadkę.

Marcin Ryszkiewicz
12.01.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną