Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Paszporty POLITYKI

Radek Szlaga

Sztuki wizualne 2012. Nominowany Radek Szlaga

Radek Szlaga Radek Szlaga Leszek Zych / Polityka
Za umiejętną, inteligentną i bardzo dojrzałą zabawę malarstwem, pokazującą zarazem, że wątek ludyczny nie musi tłumić przekazu edukacyjnego. Za twórczość wciągającą widza w labirynt motywów, alegorii i narracji.
Obraz olejny „Mesjanizm” Radka Szlagi z 2012 r.Radek Szlaga Obraz olejny „Mesjanizm” Radka Szlagi z 2012 r.

Urodził się w 1979 r. w Gliwicach. Zajmuje się malarstwem, ale jest także autorem grafik, artystycznych książek i instalacji. Studiował w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Zielonej Górze oraz w Akademie Vitvarnych Umeni w Pradze. W 2005 r. ukończył (dyplom z wyróżnieniem u prof. Jerzego Kałuckiego) Akademię Sztuk Pięknych w Poznaniu. W 2007 r. był współzałożycielem grupy artystycznej Penerstwo, do której należy także nasz laureat Wojciech Bąkowski. Pokazywał swoje prace m.in. w CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie, Galerii Arsenał w Białymstoku, Galerii Foksal i na licznych wystawach zagranicznych.

*

Nominujący o Radku Szladze:

Szlaga wyrasta na najciekawszego polskiego malarza „postsasnalowego” pokolenia. Odporny na „neosurrealistyczną” modę, balansuje na granicy ikonoklazmu, a jednocześnie nie traci wiary w malarstwo jako nośnik wielkich narracji, narzędzie opisu świata. Technicznie dociera do poziomu wirtuozerii, studiowanie tradycji przeplata z odważnym formalnym eksperymentem. Malarstwo Szlagi to twórczość wielowątkowa, dygresyjna, drażniąca, naładowana ekspresją, ironią i niepokojem, wciągająca widza w labirynt motywów, alegorii i narracji.

Stach Szabłowski

Nominacja za umiejętną, inteligentną i bardzo dojrzałą zabawę malarstwem, pokazującą zarazem, że wątek ludyczny nie musi tłumić przekazu edukacyjnego.

Jacek Werbanowski

Szlaga wykreował malarstwo niepohamowane w narracyjnym opisie świata, wchłaniające inne media i panujące nad nimi. Malarstwo kreujące rozgałęziającą i splatającą się fabułę o rebelii kiełkującej w różnych zaściankach współczesnej plemienności.

Grzegorz Borkowski

POWRÓT: Serwis Paszporty POLITYKI 2012

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Historia

Dlaczego tak późno? Marian Turski w 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim

Powstanie w warszawskim getcie wybuchło dopiero wtedy, kiedy większość blisko półmilionowego żydowskiego miasta już nie żyła, została zgładzona.

Marian Turski
19.04.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną