Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Paszporty POLITYKI

Agnieszka Budzińska-Bennett

Muzyka poważna 2012. Nominowana Agnieszka Budzińska-Bennett

Agnieszka Budzińska-Bennett Agnieszka Budzińska-Bennett Hans Joerg Zumsteg / materiały prasowe
Za konsekwencję w odkrywaniu muzyki średniowiecznej, rzetelność w docieraniu do jej artystycznej istoty, wnikliwość w poznawaniu jej historyczno-kulturowych kontekstów i radość w dzieleniu się jej pięknem.
Występuje w wielu krajach i na prestiżowych festiwalach.Jarosław Wagner Występuje w wielu krajach i na prestiżowych festiwalach.

wideo

Zespół Ensemble Peregrina na koncercie w 2012 r.

Urodziła się w 1973 r. w Szczecinie. Studiowała muzykologię na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu (którą ukończyła w 1999 r., doktorat w 2010 r.), uczyła się śpiewu średniowiecznego i renesansowego w Londynie oraz Kolonii. Ukończyła Schola Cantorum Basiliensis w Bazylei (Szwajcaria). W latach 2001–03 odbyła też studia muzykologiczne i filologiczne na uniwersytecie w Bazylei. W 1997 r. założyła czteroosobowy wokalny zespół żeński Ensemble Peregrina, z którym wykonuje muzykę średniowiecza, opierając się na własnej analizie źródeł i najnowszych badaniach muzykologicznych. Członkinie Peregriny należą do kadry badawczej Schola Cantorum Basiliensis. Występują w wielu krajach i na prestiżowych festiwalach. Wśród płyt zespołu, wysoko ocenianych przez krytykę, są m.in. „Filia praeclara” ze śpiewami klarysek ze Starego Sącza i „Sacer Nidus” osnuta wokół kultu św. Wojciecha. Najnowsza, „Veiled Desires” (Raumklang 2012), opowiadająca o prywatnym życiu mniszek w średniowiecznych klasztorach, muzyka tamtej epoki otrzymała właśnie nominację do International Classical Music Awards.

*

Nominujący o Agnieszce Budzińskiej-Bennett:

Za kolejną doskonałą płytę zrealizowaną z zespołem Peregrina: „Veiled Desires”, antologii, która opowiada o życiu, duchowości i seksualności średniowiecznych zakonnic muzyką tamtej epoki. Za umiejętność wpisywania działalności artystycznej w szerszy dyskurs społeczny i historyczny. Za rzetelność badań źródłowych, które są niezbywalnym elementem pracy muzyków wykonujących muzykę dawną.

Dorota Kozińska

Za konsekwencję w odkrywaniu muzyki średniowiecznej, rzetelność w docieraniu do jej artystycznej istoty, wnikliwość w poznawaniu jej historyczno-kulturowych kontekstów i radość w dzieleniu się jej pięknem.

Daniel Cichy

Nowa płyta zespołu Peregrina jest moim zdaniem najciekawsza ze wszystkich – po prostu bardzo atrakcyjna, bo i repertuar znakomity, i bogactwo brzmień, jakiego dotąd nie było. Świetna!

Jakub Puchalski

POWRÓT: Serwis Paszporty POLITYKI 2012

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
O Polityce

Dzieje polskiej wsi. Zamów już dziś najnowszy Pomocnik Historyczny „Polityki”

Już 24 kwietnia trafi do sprzedaży najnowszy Pomocnik Historyczny „Dzieje polskiej wsi”.

Redakcja
16.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną