Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Paszporty POLITYKI

TWOgether Duo

Muzyka poważna 2012. Nominowane TWOgether Duo

TWOgether Duo, czyli Magdalena Bojanowicz i Maciej Frąckiewicz TWOgether Duo, czyli Magdalena Bojanowicz i Maciej Frąckiewicz Aleksandra Ferfecka / materiały prasowe
Za bardzo dojrzałe i wyraziste interpretacje współczesnego repertuaru. Za odwagę, ryzyko i konsekwencję. Za budowanie repertuaru. Za koncertowe kreacje, pobudzanie naszej wyobraźni i siłę przekonywania.
Podczas występu w Dwójce Polskiego Radia.Polskie Radio Program 2/materiały prasowe Podczas występu w Dwójce Polskiego Radia.

wideo

Maciej Frąckiewicz z TWOgether Duo wykonuje Kaprys nr 2 „S.O.S. Pamięci Ofiar Kurska” Wiaczesława Siemionowa.

Duet w składzie: wiolonczelistka Magdalena Bojanowicz i akordeonista Maciej Frąckiewicz istnieje od 2007 r. Oboje urodzili się w 1988 r., Bojanowicz w Warszawie, Frąckiewicz w Białymstoku. Studiowali na warszawskim Uniwersytecie Muzycznym. Ponadto Frąckiewicz – w ramach programu Socrates-Erasmus – studiował w Escuola Superior de Música de Catalunya w Barcelonie. Są laureatami wielu nagród na konkursach w Polsce i za granicą, każde osobno, a także jako duet m.in. w Klingenthal w Niemczech (II nagroda, 2008 r.) oraz w Sanoku (I nagroda na VIII Międzynarodowych Spotkaniach Akordeonowych). Niecodzienne połączenie instrumentów wykorzystują do wykonywania zarówno transkrypcji muzyki klasycznej od Bacha do Piazzolli, jak i muzyki współczesnej, m.in. Hanny Kulenty, Cezarego Duchnowskiego, Wojciecha Ziemowita Zycha. W tym roku zadebiutowali na Warszawskiej Jesieni; ukazała się też ich pierwsza płyta „Satin” (Sarton) z polskimi utworami współczesnymi, w większości zamówionymi przez duet specjalnie do tego celu, dzięki stypendium Młoda Polska.

Muzycy współpracują ze sobą od 2007 roku i wspólnie zdobyli najwyższe laury na prestiżowych konkursach:
• I miejsce na VIII Międzynarodowych Spotkaniach Akordeonowych w Sanoku (2008)
• II miejsce w XLV Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Klingenthal (2008)
• Nagroda Specjalna dla Najlepiej zapowiadającego się polskiego artysty na XIV Międzynarodowym Konkursie Współczesnej Muzyki Kameralnej w Krakowie (2010)

Duet jest laureatem prestiżowego stypendium Ministra Kultury RP „Młoda Polska”, które otrzymał na nagranie płyty z kompozycjami polskich współczesnych twórców. W W ostatnim czasie duet wystąpił z recitalami podczas festiwalu Musica Polonica Nova we Wrocławiu (2010), Festiwalu Muzyki Polskiej w Krakowie (2011), w Filharmonii w Łodzi (2010), w Instytucie Polskim w Pradze (2011), Filharmonii w Wilnie (2010), Studiu S1 Polskiego Radia w ramach Festiwalu „Warszawska Jesień” (2012).

Ponadto każdy z muzyków prowadzi swoją solową działalność koncertową występując m.in z z towarzyszeniem orkiestr symfonicznych, a także realizując inne projekty kameralne.

*

Nominujący o TWOgether Duo:

Nominacja za wybitne predyspozycje do wykonywania muzyki współczesnej, przyczynianie się do powstawania nowych utworów (animowanie twórczości polskich kompozytorów). Za umiejętność tworzenia nastrojów, pasjonujący dialog i doskonałe muzyczne porozumienie, wrażliwe ucho.

Anna S. Dębowska

Za bardzo dojrzałe i wyraziste interpretacje współczesnego repertuaru oraz za śmiałość w odkrywaniu nowych przestrzeni brzmieniowych.

Robert Kamyk

Duet idealny, choć nieoczywisty, bo akordeon i wiolonczela to nie są nasze „narodowe” instrumenty. Nominacja za odwagę, ryzyko i konsekwencję. Za budowanie repertuaru. Za koncertowe kreacje, pobudzanie naszej wyobraźni i siłę przekonywania. Za wiolonczelę, która nie musi grać wyłącznie Bacha, i za akordeon, który nie musi być Piazzollą. Choć Bojanowicz i Frąckiewicz także i ich grają.

Jacek Hawryluk

POWRÓT: Serwis Paszporty POLITYKI 2012

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Łomot, wrzaski i deskorolkowcy. Czasem pijani. Hałas może zrujnować życie

Hałas z plenerowych obiektów sportowych może zrujnować życie ludzi mieszkających obok. Sprawom sądowym, kończącym się likwidacją boiska czy skateparku, mogłaby zapobiec wcześniejsza analiza akustyczna planowanych inwestycji.

Agnieszka Kantaruk
23.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną