Osoby czytające wydania polityki

„Polityka”. Największy tygodnik w Polsce.

Wiarygodność w czasach niepewności.

Subskrybuj z rabatem
Paszporty POLITYKI

Kaja Malanowska

Literatura 2012. Nominowana Kaja Malanowska

Kaja Malanowska Kaja Malanowska Grzegorz Malanowski / Materiały prywatne
Za wnikliwość psychologiczną, nieosłabiającą trafnych obserwacji społecznych. Malanowska potwierdziła swoją renomę jako pisarka stanów depresyjnych, obsesji, pracy nad powrotem do życia, przynależnym codzienności.
Kaja Malanowska, „Patrz na mnie, Klaro”materiały prasowe Kaja Malanowska, „Patrz na mnie, Klaro”

Kaja Malanowska (ur. 1974), pisarka, felietonistka „Krytyki Politycznej”. Z wykształcenia biolożka, napisała doktorat z genetyki bakterii na University of Illinois at Urbana-Champaign. Pracowała w Społecznym Gimnazjum nr 20 w Warszawie. Zajmowała się głównie uchodźcami – dziećmi z Czeczenii, Tybetu, Turcji, Ghany, Ugandy i Serbii. Zadebiutowała powieścią „Drobne szaleństwa dnia codziennego” (Wydawnictwo Krytyki Politycznej, 2010), która przyniosła jej uznanie krytyki i nominację do Gwarancji Kultury – nagrody TVP Kultura. Autorka książki „Imigracje”. Mieszka w Warszawie. Nominowana za powieść „Patrz na mnie, Klaro” (Wydawnictwo Krytyki Politycznej).

*

Nominujący o Kai Malanowskiej:

„Patrz na mnie, Klaro” to powieść o trójkącie. Dlaczego ta figura, rzadko równoboczna, nas tak prześladuje? Dlaczego, aby ktoś mógł zostać pierwszym/pierwszą, musi pojawić się na horyzoncie ten trzeci/ta trzecia? Malanowska to opisała z psychologiczną dociekliwością i literacką swadą.

Marek Zaleski

Za wnikliwość psychologiczną, nieosłabiającą trafnych obserwacji społecznych. Malanowska potwierdziła swoją renomę jako pisarka stanów depresyjnych, obsesji, pracy nad powrotem do życia, przynależnym codzienności. Wydaje się, że jej proza może udzielać odpowiedzi na pytania egzystencjalne tym czytelniczkom, które zwykły ich szukać w kulturze popularnej, łączy bowiem nieprzeciętną wnikliwość z dobrą, zrozumiałą konstrukcją tekstu.

Inga Iwasiów

PRZECZYTAJ: Fragment książki „Patrz na mnie, Klaro”


POWRÓT: Serwis Paszporty POLITYKI 2012

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Ja My Oni

Jak dotować dorosłe dzieci? Pięć przykazań

Pięć przykazań dla rodziców, którzy chcą i mogą wesprzeć dorosłe dzieci (i dla dzieci, które wsparcie przyjmują).

Anna Dąbrowska
03.02.2015
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną