Osoby czytające wydania polityki

„Polityka”. Największy tygodnik w Polsce.

Wiarygodność w czasach niepewności.

Subskrybuj z rabatem
Paszporty POLITYKI

Dawid Ogrodnik

Film 2013. Nominowany Dawid Ogrodnik

Dawid Ogrodnik Dawid Ogrodnik Leszek Zych / Polityka
Choć Ogrodnik niedawno ukończył krakowską PWST i ma na koncie zaledwie dwie duże role filmowe („Jesteś Bogiem”, „Chce się żyć”), krytycy zachwycają się jego umiejętnościami warsztatowymi i charyzmą. Swoje talenty wykorzystuje też na scenach teatralnych.
Kadr z fimu „Chce się żyć”, w roli głównej Dawid Ogrodnik.Paweł Dyllus/Kino Swiat/materiały prasowe Kadr z fimu „Chce się żyć”, w roli głównej Dawid Ogrodnik.

Nie wyobrażam sobie uprawiania tego zawodu w pasach bezpieczeństwa – deklaruje aktor, który dla roli w „Chce się żyć” schudł ponad 10 kg. Przez trzy miesiące nie opuszczał mieszkania. Był ­ciekaw, co może mieć w głowie człowiek, który nie rusza się z wózka i godzinami wypatruje tylko chmur na niebie. Rola chorego na porażenie mózgowe, stworzona z samych grymasów, gestów i mrugnięć, została okrzyknięta wyczynem, który przejdzie do historii polskiego kina. Sławomir Idziak, operator, przyznał, że gdyby aktor zagrał w amerykańskim filmie, nominacja do Oscara byłaby murowana.

O Ogrodniku (27 lat) zrobiło się głośno po „Jesteś Bogiem”, opowieści o hiphopowym zespole Paktofonika. Zagrał Rahima, nieco wycofanego, nieśmiałego nastolatka. Na festiwalu w Gdyni uznano go – wraz z Tomaszem Schuchardtem – za najlepszego aktora drugoplanowego.

Choć Ogrodnik dopiero niedawno opuścił mury krakowskiej PWST i ma zaledwie dwie duże role filmowe na koncie, krytycy zachwycają się jego umiejętnościami warsztatowymi i charyzmą. „W ostatnich latach pojawiło się co najmniej kilku młodych aktorów, których ogłoszono nadzieją polskiego kina – uzasadniał wybór Jakub Socha. – On wydaje się z nich najciekawszy, może dlatego, że najmniej nadaje się na idola”.

Obdarzony nadmiarem talentów Ogrodnik mógł zostać muzykiem. Chodził do szkoły muzycznej w rodzinnym Wągrowcu, słuchał dużo klasyki, najwięcej jazzu. Muzyczne doświadczenie wykorzystuje w teatrze i kinie. W „Idzie” Pawła Pawlikowskiego jego bohater (połączenie Jamesa Deana i Zbyszka Cybulskiego) gra na saksofonie altowym. W teatralnym „Nietoperzu”, gdzie również wcielił się w kalekę, z wdziękiem śpiewa włoskie disco. W teatrze (od niedawna ma etat w TR Warszawa) stawia raczej na filmowy naturalizm niż nienaganne wypowiadanie kwestii. Kolejną próbkę swoich możliwości dał w doskonale przyjętym telewizyjnym spektaklu Andrzeja Barta „Bezdech”. Szuka nowych wyzwań.

***

Oni nominowali:

Barbara Hollender („Rzeczpospolita”), Bożena Janicka („Kino”), Tadeusz Lubelski (Uniwersytet Jagielloński), Łukasz Maciejewski („Dziennik. Gazeta Prawna”, Łódzka Szkoła Filmowa), Michał Oleszczyk (Rogerebert.com), Anita Piotrowska („Tygodnik Powszechny”), Małgorzata Sadowska („Newsweek”), Tadeusz Sobolewski („Gazeta Wyborcza”), Jakub Socha („Dwutygodnik.com”), Grażyna Torbicka (TVP).

***

Ponadto zgłoszeni zostali:

Filip Dzierżawski (reżyser), Agnieszka Grochowska (aktorka), Julia Kolberger (reżyserka), Bartek Konopka (reżyser) i Piotr Rosołowski (scenarzysta i operator), Bodo Kox (reżyser), Filip Antoni Malinowski (reżyser), Maciej Pieprzyca (reżyser), Kasia Rosłaniec (reżyserka), Piotr Sobociński Jr (operator), Filip Syczyński (reżyser), Monika Talarczyk-Gubała (filmoznawczyni), Robert Więckiewicz (aktor), Łukasz Żal (operator).

Polityka 49.2013 (2936) z dnia 03.12.2013; Paszporty 2013: Film; s. 93
Oryginalny tytuł tekstu: "Dawid Ogrodnik"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Ja My Oni

Jak dotować dorosłe dzieci? Pięć przykazań

Pięć przykazań dla rodziców, którzy chcą i mogą wesprzeć dorosłe dzieci (i dla dzieci, które wsparcie przyjmują).

Anna Dąbrowska
03.02.2015
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną