Osoby czytające wydania polityki

„Polityka”. Największy tygodnik w Polsce.

Wiarygodność w czasach niepewności.

Subskrybuj z rabatem
Paszporty POLITYKI

Ziemowit Szczerek

Literatura 2013. Nominowany Ziemowit Szczerek

Ziemowit Szczerek Ziemowit Szczerek Leszek Zych / Polityka
Pisarz, dziennikarz, znawca Europy Środkowej i Wschodniej. Jego ostatnia książka, „Przyjdzie Mordor i nas zje, czyli tajna historia Słowian”, powstała wskutek podróży po Ukrainie. Szczerek obnaża w niej obłudę, stereotypy i klisze, w które wpadamy, jadąc na Wschód. „Jest gorzała, są szlugi, są panienki. Są wulgaryzmy” – wylicza.
materiały prasowe

Pisarz (ur. w 1978 r.) według Przemysława Czaplińskiego „zasłużył na Paszport POLITYKI, ponieważ już wie, że żadna podróż – zwłaszcza na Wschód – nie jest niewinna”. Autor przez wiele lat podróżował po Ukrainie. Z tych obserwacji powstała książka „Przyjdzie Mordor i nas zje, czyli tajna historia Słowian”, niezwykła, łącząca schemat powieści drogi z reportażem spod znaku gonzo. Gonzo to wynalazek amerykański, jego prekursorem był Hunter S. Thompson (Szczerek jest zresztą autorem pierwszego w Polsce tłumaczenia „Upadku i demoralizacji na Derby Kentucky” Thompsona). „W gonzo jest gorzała, są szlugi, są panienki. Są wulgaryzmy” – wylicza Szczerek i ściśle stosuje się do tych zasad. Ale przede wszystkim ta książka jest krzywym zwierciadłem, w którym powinni się przejrzeć Polacy. Szczerek pokazuje bowiem, dlaczego tak dobrze czujemy się na Ukrainie. Otóż Polacy leczą tam swoje kompleksy. Szczerek jest bezlitosny (również wobec siebie), obnaża obłudę, stereotypy i klisze, w które wpadamy, jadąc na Wschód, gdzie jest „tak jak u nas tylko bardziej”. „Prawdziwym bohaterem tych opowieści nie jest autor, lecz zawartość jego głowy – światopogląd, przekonania na temat Ukrainy, kulturowe wyobrażenia” – pisze Czapliński. „Dlatego najważniejsze przygody opisane w książce nie dotyczą hardcorowych przeżyć w barze czy w stepie, lecz przemian sposobu myślenia”.

Autor jest absolwentem prawa i nauk politycznych, dziennikarzem w portalu Interia.pl, prowadzi raport dotyczący Europy Środkowej i Wschodniej. W 2010 r. ukazał się wspólny zbiór opowiadań Marcina Kępy i Szczerka „Paczka Radomskich”, który był literackim portretem Radomia. W 2013 r., oprócz nominowanej książki, w wydawnictwie Znak ukazała się jego alternatywna historia Polski „Rzeczpospolita zwycięska”. W tej wizji Polska wygrała wojnę, stała się pogromcą Niemiec i potęgą europejską uprawiającą kolonializm.

***

Oni nominowali:

Piotr Bratkowski („News­week”), prof. Przemysław Czapliński (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza), Paweł Dunin-Wąsowicz („Lampa”), prof. Inga Iwasiów (Uniwersytet Szczeciński), Piotr Kofta („Wprost”), Zofia Król („Dwutygodnik.com”), Juliusz Kurkiewicz („Gazeta Wyborcza”), Michał ­Nogaś (Polskie Radio, Trójka), Dariusz Nowacki (Uniwersytet Śląski), Robert Ostaszewski („Fa-art”, „Dekada Literacka”).

***

Ponadto zgłoszeni zostali:

Justyna Bargielska, Beata Chomątowska, Hubert Klimko-Dobrzaniecki, Angelika Kuźniak, Marek Kochan, Marcin Kołodziejczyk, Katarzyna Maicher, Andrzej Muszyński, Filip Springer, Patrycja Pustkowiak, Xawery Stańczyk, Marta Syrwid, Maciej Wasilewski, Agnieszka Wolny-Hamkało, Marcin Wroński.

Polityka 49.2013 (2936) z dnia 03.12.2013; Paszporty 2013: Literatura; s. 98
Oryginalny tytuł tekstu: "Ziemowit Szczerek"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Ja My Oni

Jak dotować dorosłe dzieci? Pięć przykazań

Pięć przykazań dla rodziców, którzy chcą i mogą wesprzeć dorosłe dzieci (i dla dzieci, które wsparcie przyjmują).

Anna Dąbrowska
03.02.2015
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną