Już wkrótce poznamy nominowanych do Paszportów POLITYKI 2014!
Paszporty POLITYKI to jedna z najbardziej prestiżowych nagród kulturalnych przyznawanych w Polsce. Ustanowiona w 1993 r., honoruje twórców w sześciu kategoriach: literatura, film, muzyka popularna, muzyka poważna, sztuki wizualne i teatr.
Polityka

Paszporty POLITYKI to jedna z najbardziej prestiżowych nagród kulturalnych w Polsce. Ustanowiona w 1993 r., honoruje twórców w sześciu kategoriach: literatura, film, muzyka popularna, muzyka poważna, sztuki wizualne i teatr. Od 2002 r. kapituła wyróżnia też Kreatorów Kultury, ważne osobowości i krzewicieli polskiej kultury również poza granicami naszego kraju.

Laureatów Paszportów POLITYKI wyłania redakcyjna Kapituła. Wybór poprzedzają nominacje – po trzy w każdej dziedzinie – wskazane przez publicystów i krytyków kulturalnych, w tym dziennikarzy POLITYKI. Paszporty otrzymują zawsze ci twórcy, którzy wyróżnili się w sposób szczególny w mijającym roku.

„Zdecydowaliśmy się na nazwę Paszporty, by w ten sposób podkreślić, iż chcemy wyróżniać twórców, których dzieła mają uniwersalną wartość, mogą być zrozumiałe i docenione zarówno u nas, jak i za granicą. Dziś również pragniemy zwrócić uwagę na artystów, których warto promować, którzy mogą być najlepszymi ambasadorami Polski w świecie. Ale Paszporty mają jednocześnie znaczenie symboliczne - trafiają do rąk twórców, którzy przekraczają granice sztuk i konwencji, są nowatorami i eksperymentatorami, idą własną drogą, często na przekór dominującym trendom i modom” – pisze o nagrodzie Zdzisław Pietrasik.

„Wyrazem braku skromności byłoby mniemać, że nasza nagroda stanowiła jakiś punkt zwrotny w karierze jej laureatów. W kilku przypadkach Paszporty dostali zresztą twórcy znani i uznani, którzy już wcześniej odnosili spore sukcesy zarówno w kraju, ale i za granicą. Trzeba jednak przyznać, że szereg laurów i honorów spływał z różnych stron bardzo często dopiero po naszym wyróżnieniu. Jeżeli nawet nie przecieraliśmy szlaków, to przynajmniej mieliśmy dobrą intuicję” – dodaje Piotr Sarzyński.

Bo tym są Paszporty POLITYKI właśnie – nie tylko dowodem uznania, ale też kredytem zaufania. Nasi Laureaci nie spoczywali na laurach ani przed wyróżnieniem, ani po nim. Przyszłym odbiorcom Paszportów już wypada życzyć osiągnięć i sukcesów na miarę tych, które stały się udziałem ich poprzedników.

Paszporty POLITYKI
Polityka

Paszporty POLITYKI

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną