Paszporty POLITYKI

Laureaci i nominowani Paszportów Polityki - lista chronologiczna

ROK 1993

Kategoria ROCK-POP-ESTRADA

Laureatka: Kasia Nosowska

Nominowani: Kabaret Olgi Lipińskiej, Piersi, Kazik Staszewski, Akademia Ruchu, Kayah, Edyta Bartosiewicz, Anja Ortodox – Closterkeller, Kinsky, Edyta Górniak, Henryk Miśkiewicz, Michał Kulenty

Kategoria LITERATURA

Laureat: Teodor Parnicki

Nominowani: Andrzej Bart, Aleksander Jurewicz, Zbigniew Żakiewicz, Wiesław Myśliwski, Janusz Rudnicki, Marcin Świetlicki, Mariusz Baryła, Mieczysław Piotrowski, Rafał Grynberg, Natasza Goerke, Marzanna Kielar, Andrzej Stasiuk

Kategoria PLASTYKA

Laureat: Stasys Eidrigevicius

Nominowani: Andrzej Wróblewski, Jadwiga Maziarska, Teresa Rudowicz i Marian Warzecha, Wrocławski Festiwal Realizacji Okołomuzycznych, Józef Robakowski, Sylwester Ambroziak, Centrum Sztuki Współczesnej, Adam Hoffmann, Jan Rylke, Karol Wieczorek, Bronisław Krzysztof, Dąbrówka Sobocka, Zbigniew Tymaszewski, Jan Dzięciora, Jerzy Ryszard Zieliński-Jurry, Stefan Gierowski, Jacek Sempoliński, Ryszard Grzyb, Janusz Kaczmarski, Tomasz Boruta, Emilia Bohdziewicz, Jacek Hohenzee, Teresa Pągowska, Wiesława Rosocka, Waldemar Świerzy

Kategoria FILM

Laureat: Jacek Bławut

Nominowani: Piotr Dumała, Andrzej Fidyk, Mariusz Grzegorzek, Jerzy Zalewski, Andrzej Barański, Robert Gliński, Waldemar Krzystek, Władysław Pasikowski, Paweł Łoziński, Krzysztof Kieślowski, Adam Hollender, Andrzej Bartkowiak, Sławomir Idziak, Edward Kłosiński, Witold i Piotr Sobocińscy, Jacek Petrycki, Jerzy Zieliński, Witold Stok

Kategoria TEATR

Laureat: Tadeusz Słobodzianek

Nominowani: Krystian Lupa, Jerzy Grzegorzewski, Festiwal Kontakt – Toruń, Piotr Tomaszuk, Towarzystwo Wierszalin – Białystok

Kategoria MUZYKA

Laureat: Stanisław Leszczyński

Nominowani: Festiwal w Łańcucie, Seria Płyt Kompaktowych firmowanych Dyr. Nagrań Polskiego Radia, Festiwal Oper Barokowych, Festiwal Chopinowski w Dusznikach, Wratislavia Cantans, Mikołaj z Radomia, Stanisław Moniuszko, Karol Szymanowski, Mieczysław Karłowicz, Festiwal Mozartowski Warszawskiej Opery Kameralnej, Paweł Szymański, Starosądecki Festiwal Muzyki Dawnej

ROK 1994

Kategoria ROCK-POP-ESTRADA

Laureatka: Edyta Bartosiewicz

Nominowani: Anita Lipnicka, VooVoo, Kasia Nosowska, Acid Drinkers, Hedone, Agressiva 69, Dom Snów, Wieloryb, Grzegorz Turnau, Edyta Górniak, De Press, T.Love, Illusion

Kategoria LITERATURA

Laureat: Marcin Świetlicki

Nominowani: Jolanta Brach-Czaina, Maria Bigoszewska, Olga Tokarczuk, Wiesław Myśliwski, Janusz Rudnicki, Edward Redliński, Tomek Tryzna, Janusz Anderman

Kategoria PLASTYKA

Laureat: Ryszard Górecki

Nominowani: Alojzy A. Kuca, Jerzy Nowosielski, Centrum Sztuki Współczesnej, Ryszard Grzyb, Włodzimierz Pawlak, Paweł Kowalewski, Henryk Waniecki, Krzysztof Skórczewski, Andrzej Okinczyc, Hanna Łuczak

Kategoria FILM

Laureat: Jan Jakub Kolski

Nominowani: Michał Rosa, Jerzy Stuhr, Andrzej Wajda, Feliks Falk, Piotr Szulkin, Krzysztof Kieślowski, Marek Żydowicz i Kazimierz Porucki, Dorota Kędzierska

Kategoria TEATR

Laureatka: Krystyna Meissner

Nominowani: Animatorzy „Zderzeń”, Krystian Lupa, Mikołaj Grabowski, Janusz Stolarski, Piotr Cieplak, Piotr Tomaszuk, Jerzy Grzegorzewski, Jerzy Jarocki, Wojciech Krukowski

Kategoria MUZYKA

Laureat: Piotr Anderszewski

Nominowani: Organizatorzy Malta Poznań, Andrzej Drabowicz, Simfonia Varsovia, Sound-Pol, II Festiwal Oper Barokowych, Ewa Obniska, Kwartet Śląski, KOS Records Warsaw, Orkiestra Barokowa „Concert Arenna”, Festiwal „Muzyka w Starym Krakowie”

ROK 1995

Kategoria ROCK-POP-ESTRADA

Laureat: Wojciech Waglewski

Nominowani: Ryszard „Tymon” Tymański, Wykonawcy Koncertu Debiuty, Szwagierkolaska, Tomasz Lipnicki, Robert Sadowski, Justyna Steczkowska, Robert Janson, Kasia Kowalska, Kayah, Liroy, Edyta Bartosiewicz, Wzgórze Ya-Pa-3

Kategoria LITERATURA

Laureat: Stefan Chwin

Nominowani: Dariusz Bitner, Karol Maliszewski, Zyta Rudzka, Andrzej Stasiuk, Izabela Filipiak, Olga Tokarczuk, Mieczysław Kurpisz, Mariusz Grzebalski i Dariusz Sośnicki, Krzysztof Umiłowski, Dariusz Nowacki, Krzysztof Rutkowski, Paweł Dunin-Wąsowicz i Krzysztof Varga, Magdalena Tulli, Jarosław Klejnocki

Kategoria PLASTYKA

Laureat: Mirosław Bałka

Nominowani: Jarosław Modzelewski, Jacek Sroka, Grzegorz Klaman, Jarosław Kozłowski, Zofia Kulik, Zbigniew Libera, Teresa Pągowska, Marek Kijewski, Biuro Wystaw Artystycznych w Słupsku, Magazyn Sztuki

Kategoria FILM

Laureat: Marcel Łoziński

Nominowani: Andrzej Kondratiuk, Mariusz Treliński, Marcel Łoziński, Jerzy Stuhr, Krystyna Lang, Jolanta Dylewska, Barbara Strass, Jerzy Afanasjew Jr., Iga Cembrzyńska, Marek Żydowicz i Kazimierz Parucki

Kategoria TEATR

Laureatka: Jolanta Ptaszyńska

Nominowani: Stefan Sutkowski, Kazimierz Kutz, Tadeusz Różewicz, Jacek Weksler, Jerzy Radziwiłowicz, Krystyna Meissner, Stanisław Radwan, Mikołaj Malesza, Paweł Konic, Krystian Lupa, Paweł Szostak, Wojciech Majcherek

Kategoria MUZYKA

Laureat: Stefan Sutkowski

Nominowani: Paweł Mykietyn, Marzena Komsta, Kwartet Camerata, Jacek Urbaniak, Piotr Kwaśny, Olga Pasiecznik, Kwartet Dafo, Mieczysław Kominek, Urszula Kryger, Wojciech Świtała

ROK 1996

Kategoria ROCK-POP-ESTRADA

Laureat: Grzegorz Ciechowski

Nominowani: Piotr Praschil, Maciej Maleńczuk, Ryszard Tymon” Tymański, Justyna Steczkowska, Myslovitz, Piotr Banach, Zygmunt Staszczyk, Hasiok

Kategoria LITERATURA

Laureatka: Olga Tokarczuk

Nominowani: Tadeusz Różewicz, Wiesław Myśliwski, Dariusz Bitner, Marek Gajdziński, Dariusz Sośnicki, Szymon Wróbel, Beata Chmiel, Marcin Baran, Marcin Sendecki, Marcin Świetlicki, Andrzej Stasiuk, Jacek Podsiadło, Magdalena Tulli, Andrzej Lenartowski, Marian Kisiel

Kategoria PLASTYKA

Laureatka: Zofia Kulik

Nominowani: Zbigniew Libera, Muzem Narodowe w Warszawie, Edward Dwurnik, Dariusz Gorczyca, Kazimierz Sztarbałło, Mariusz Kruk, Leon Tarasewicz

Kategoria FILM

Laureat: Łukasz Kośmicki

Nominowani: Jerzy Lubach, Roman Gutek, Magdalena Cielecka, Festiwal Camerimage, Miedzynarodowy Festiwal Sztuk Autorów Zdjęć Filmowych Toruń, „Cwał”, Film „Panna Nikt”, Iwona Siekierzyńska i Marcin Latałło, Małgorzata Furdak, Danuta Stenka

Kategoria TEATR

Laureat: Krzysztof Rau (Teatr 3/4 Zusno)

Nominowani: Teatr Montownia, Teatr Animacja, Teatr Lalka, Śląski Teatr Tańca, Nadbałkańskie Centrum Kultury, Zespół Białostockiego Teatru Lalek, Leszek Kolankiewicz, Piotr Cieplak, Jarosław Gajewski, Zbigniew Brzoza, Jacek Ostaszewski, Dariusz Panas

Kategoria MUZYKA

Laureatka: Olga Pasiecznik

Nominowani: Małgorzata Walewska, Artur Stefanowicz, Dominika Folger, Anna Szostak z Zesp. Camerata Silesia, Jacek Urbaniak z Zesp. Ars Nova, Jan Szypowski, Mieczysław Kominek, Wojciech Marchewczyk

ROK 1997

Kategoria ROCK-POP-ESTRADA

Laureatka: Kayah

Nominowani: Tomasz Stańko, Maciej Maleńczuk, Dynamid, Jerzy Mazzoll, Paweł Szymański, Kuba Sienkiewicz, Edyta Bartosiewicz, Edyta Górniak, Kazik Staszewski, Marcin Świetlicki i Świetliki

Kategoria LITERATURA

Laureat: Andrzej Sapkowski

Nominowani: Zygmunt Kubiak, Dariusz Bitner, Janusz Rudnicki, Jerzy Łukosz, Adam Ochwanowski, Krzysztof Rutkowski

Kategoria PLASTYKA

Laureatka: Katarzyna Kozyra

Nominowani: Zbigniew Libera, Leon Tarasiewicz, Andrzej Starmach, Grzegorz Klaman, Izabella Gustowska, Tomasz Domański, Galeria Wyspa, Zuzanna Janin, Tomasz Kizny

Kategoria FILM

Laureat: Jerzy Stuhr

Nominowani: Sławomir Kryński, Łukasz Wylężałek, Michał Rosa, Krzysztof Zanussi, Canal+ Polska, Jerzy Kapuściński, Agnieszka Krukówna, Wojciech Marczewski

Kategoria TEATR

Laureatka: Anna Augustynowicz

Nominowani: Piotr Cieplak, Adam Sroka, Leszek Bzdyl, Łukasz Czuj, Zbigniew Brzoza

Kategoria MUZYKA

Laureat: Dariusz Paradowski

Nominowani: Ewa Czeszejko-Sochacka, Zespół Programu II Polskiego Radia, Kwartet Smyczkowy Dafa, Nonstron, Paweł Mykietyn, Urszula Kryger, Karol Radziwonowicz, Bogusław Kaczyński, Krzysztof Jakowicz, Janusz Pietkiewicz, Grzegorz Nowak

ROK 1998

Kategoria ROCK-POP-ESTRADA

Laureat: Kazik Staszewski

Nominowani: Ryszard Tymon” Tymański, Zygmunt Muniek” Staszczyk, Maciej Maleńczuk, KUR, Kaliber 44, Pati Yang, Agnieszka Chylińska, Budka Suflera, Kora, Kuba Sienkiewicz

Kategoria LITERATURA

Laureat: Jerzy Pilch

Nominowani: Dariusz Bitner, Marcin Sendecki, Dariusz Sośnicki, Mariusz Wilk, Ryszard Kapuściński, Dorota Terakowska, Magdalena Tulli, Stefan Riegorow, Antoni Libera, Janusz Szuber, Andrzej Franaszek, Adam Wiedemann

Kategoria PLASTYKA

Laureaci: Jarosław Modzelewski

Nominowani: Paweł Althamer, Grzegorz Stwiertnia, Dominik Lejman, Edward Łazikowski, Marek Kijewski, Natalia LL, Artur Żmijewski, Wojciech Prażmowski, Andrzej Starmach, Zofia Ladnowska i Zenobia Kornicka, Anda Rottenberg, Muzeum Narodowe w Warszawie, Marek Sobczyk

Kategoria FILM

Laureatka: Dorota Kędzierzawska

Nominowani: Dariusz Jabłoński, Jacek Bromski, Andrzej Fidyk, Henryk Dederko, Grzegorz Siedlecki, Jerzy Wójcik i Witold Sobociński

Kategoria TEATR

Laureat: Grzegorz Jarzyna

Nominowani: Krzysztof Warlikowski, Jerzy Łukosz, Wojciech Szelachowski, Luba Zarembińska, Paweł Mykietyn, Janusz Marek, Zbigniew Majchrowski

Kategoria MUZYKA

Laureat: Rafał Kwiatkowski

Nominowani: Anna Szostak, Maciej Grzybowski, Jan Szypowski, Lidia Geringer d`Oedenberg i Ewa Michnik, Agnieszka Wolska, Paweł Szymański, Aleksandra Kurzak, Paweł Kowalski, Marcin Bornus-Szczyciński

ROK 1999

Kategoria ROCK-POP-ESTRADA

Laureat: Myslovitz (Artur Rojek, Wojciech Kuderski, Jacek Kuderski, Wojciech Powaga, Przemysław Myszor)

Nominowani: Golec uOrkiestra, Perfect, Pudelsi, Czan, Włodzimierz Kleszcz, Ryszard Tymon Tymański, Edyta Górniak, Natalia Kukulska, Maryla Rodowicz, Mikołaj Trzaska, Robert Brylewski, Marcin Świetlicki, Kurtis, Olter

Kategoria LITERATURA

Laureat: Marek Bieńczyk

Nominowani: Andrzej Sosnowski, Dariusz Bitner, Wilhelm Dichter, Michał Paweł Markowski, Sławomira Walczewska, Beata Kozak, Kinga Dunin, Zbigniew Kruszyński, Piotr Sommer, Adam Wiedemann

Kategoria PLASTYKA

Laureat: Leon Tarasewicz

Nominowani: Wilhelm Sasnal, Paweł Althamer, Łódź Kaliska, Zuzanna Janin, Teresa Pągowska, Tomasz Sikora i Maciej Buszewicz, Paweł Susid, Piotr Ukłański, Aneta Szyłak, Jacek Łydżba, Sylwester Ambroziak, Andrzej Starmach

Kategoria FILM

Laureat: Krzysztof Krauze

Nominowani: Andrzej Chyra, Bartosz Prokopowicz, Paweł Łoziński, Paweł Edelman, Ewa Borzęcka, Marek Żydowicz

Kategoria TEATR

Laureatka: Agnieszka Glińska

Nominowani: Paweł Szkotak, Doman Nowakowski, Krzysztrof Warlikowski, Małgorzata Szcześniak, Paweł Mykietyn, Paweł Konic, Marcel Szytenchelm, Piotr Borowski, Jacek Łumiński, Machał Żebrowski

Kategoria MUZYKA

Laureat: Paweł Mykietyn

Nominowani: Agata Sapiecha, Marta Boberska, Urszula Kryger, Artur Stefanowicz, Michał Nesterowicz, Jarosław Bręk, Leszek Możdżer, Trio XXI wieku

ROK 2000

Kategoria ROCK-POP-ESTRADA

Laureat: Ryszard „Tymon” Tymański

Nominowani: Arka Noego, Brathanki, Golec uOrkiestra, Anna Maria Jopek, Kasia Nosowska, Fisz, Jerzy Mazzoll, Jazz Noiz Brahe System

Kategoria LITERATURA

Laureatka: Marzanna Kielar

Nominowani: Marian Pawłowski, Andrzej Turczyński, Wiesław Myśliwski, Józef Łoziński, Dariusz Bitner, Janusz Rudnicki, Grzegorz Strumyk, Karol Maliszewski, Marek Gajdziński, Marta Podgórnik, Darek Foks, Włodzimierz Kowalewski, Zbigniew Kruszyński, Wojciech Kuczok, Piotr Szewc, Agata Bielik-Robson, Kinga Dunin, Grzegorz Musiał, Piotr Siemion, Wojciech Bonowicz, Jan Tomasz Gross, Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki, Andrzej Stasiuk

Kategoria PLASTYKA

Laureat: Dominik Lejman

Nominowani: Artur Żmijewski, Łódź Kaliska, Katarzyna Józefowicz, Paweł Althamer, Marek Kijewski, Małgorzata Malinowska, Piotr Ukłański, Jerzy Kalina

Kategoria FILM

Laureatka: Maja Ostaszewska

Nominowani: Łukasz Barczyk, Stanicław Pacuk, Piotr Wojtowicz, Marcin Koszałka, Edward Kłosiński, Vitae Volar, Jerzy Stuhr, Jan Jakub Kolski, Andrzej Saramonowicz i Tomasz Konecki

Kategoria TEATR

Laureat: Paweł Miśkiewicz

Nominowani: Leszek Kolankiewicz, Janusz Opryński, Witold Mazurkiewicz, Allen Kuharski, Krystian Lupa, Paweł Szkotak, Piotr Skiba, Piotr Cieplak, Ingmar Villqist, Jacek Głomb, Paweł Włodziński, Paweł Łysak, Bartosz Szydłowski, Agnieszka Lipiec-Wróblewska

Kategoria MUZYKA

Laureat: Stanisław Drzewiecki

Nominowani: Ewa Michnik, Agata Sapiecha, Iwona Hossa, Klaudia Pasternak, Dominik Połoński, Kuba Jakowicz, Marcin Nałęcz-Niesiołowski, Marta Boberska, Anna Lubańska, Jarosław Bręk

ROK 2001

Kategoria ROCK-POP-ESTRADA

Laureatka: Agnieszka Chylińska

Nominowani: Liroy, Kazik Staszewski, Lech Janerka , Artur Rojek i Lenny Valentino, Czesław Niemen, Andrzej Smolik, Ryszard Rynkowski i Jacek Cygan, Fisz, Pogodno, Paktofonika

Kategoria LITERATURA

Laureat: Paweł Huelle

Nominowani: Marcin Pankowski, Janusz Głowacki, Dariusz Bitner, Karol Malinowski, Tadeusz Różewicz, Piotr Cielesz, Bartłomiej Majzel, Michał Paweł Markowski, Piotr Marecki, Wojciech Bonowicz, Tomasz Małyszek, Jerzy Sosnowski, Dawid Bieńkowski, Janusz Margański, Dariusz Suska, Piotr Śliwiński, Agnieszka Gratt

Kategoria PLASTYKA

Laureatka: Katarzyna Józefowicz

Nominowani: Zuzanna Janin, Julita Wójcik, Paweł Susid, Marcin Berdyszak, Sławomir Toman, Paweł Althamer, Robert Rumas, Andrzej Dudziński, Zbigniew Libera, Marek Kijewski, Grupa Ładnie, Kijewski&Kocur

Kategoria FILM

Laureat: Robert Gliński

Nominowani: Dariusz Jabłoński, Łukasz Barczyk, Pokolenie 2000, Lech Majewski, Artur Urbański, Elżbieta Piekacz, Grzegorz Lipiec, Adam Sikora, Rafał Maćkowiak, Małgorzata Fudal, Mariusz Front

Kategoria TEATR

Laureat: Piotr Cieplak

Nominowani: Krzysztof Warlikowski, Kormorany, Jacek Głomb, Paweł Szkotak, Ingmar Villqist, Małgorzata Szcześniak, Andrzej Chyra

Kategoria MUZYKA

Laureat: Mariusz Treliński

Nominowani: Kazimierz Kord, Urszula Kryger, Cezary Zych, Marta Boberska, Towarzystwo Muzyczne im. Henryka Wieniawskiego, Dominik Połoński, Arte dei Suonatori, Marek Moś i Aukso Orkiestra, Bartosz Koziak, Jacek Leszczkowski

ROK 2002

Kategoria ROCK-POP-ESTRADA

Laureatka: Anna Maria Jopek

Nominowani: Cool Kids of Death, Pogodno, Tomasz Stańko, Andrzej Smolik, Mikołaj Trzaska, Adam Nowak, Robert Gawliński

Kategoria LITERATURA

Laureatka: Dorota Masłowska

Nominowani: Bohdan Zadura, Marcin Sendecki, Dariusz Sośnicki, Marcin Pilot, Edward Redliński, Grzegorz Strumyk, Natasza Goerke, Wojciech Kuczok, Szymon Wróbel, Anna Sobolewska, Edwin Bendyk, Tomasz Piątek, Jacek Dukaj, Krzysztof Varga, Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki

Kategoria PLASTYKA

Laureat: Maciej Maciejowski

Nominowani: Robert Maciejuk, Artur Żmijewski, Zbigniew Libera, Robert Rumas, Monika Sosnowska, Kijewski&Kocur, Piotr Wachowski, Paweł Althamer, Wilhelm Sasnal, Ola Chaberek, Elżbieta Jabłońska, Agata Bogacka

Kategoria FILM

Laureat: Piotr Trzaskalski

Nominowani: Sławomir Fabicki, Tomek Bagiński, Przemysław Wojcieszak, Krzysztof Ptak, Marcin Koterski, Marek Lechki, Maria Zmarz-Koczanowicz, Konkurs – Polskie Kino Niezależne

Kategoria TEATR

Laureat: Krzysztof Warlikowski

Nominowani: Marek Fiedor, Piotr Borowski, Lidia Amejko, Krzysztof Bizio, Piotr Kokociński, Amanita Muskaria, Ewa Lachnit, Jerzy Łukosz, Marek Puchniewski, Szymon Wróblewski, Andrzej Saramonowicz, Ingmar Villqist

Kategoria MUZYKA

Laureat: Dominik Połoński

Nominowani: Arte dei Suonatori, Maciej Grzybowski, Mariusz Kwiecień, Maciej Figas, Hubert Salwarowski, Piotr Beczała, Marek Moś, Beata Bilińska, Kuba Jakowicz, Katarzyna Duda, Patrycja Piekutowska

KREATORZY KULTURY:

Wydawnictwo W.A.B. (Wojciech Kuhn, Beata Stasińska, Adam Widamaski), Andrzej Starmach, Lech Maria Raczak, Michał Merczyński, Mariusz Adamiak, Jerzy Owsiak

ROK 2003

Kategoria ROCK-POP-ESTRADA

Laureat: Andrzej Smolik

Nominowani: Maciej Maleńczuk, Adam Nowak, Reni Jusis, Blue Cafe, Marcin Rozynek, Skalpel, Kapela ze wsi Warszawa, Marek Kościkiewicz, Andrzej Poniedzielski, Marcin Kydryński i Anna Maria Jopek

Kategoria LITERATURA

Laureat: Wojciech Kuczok

Nominowani: Wojciech Kurzak, Magdalena Tulli, Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki, Jerzy Sosnowski, Mariusz Sienkiewicz, Włodzimierz Kowalewski, Jacek Dukaj, Zbigniew Machej, Krzysztof Siwczyk, Jarosław Mikołajewski, Roman Misiewicz, Marian Pilot, Bernard Nowak, Dariusz Bitner, Darek Foks, Adam Pluszek, Szymon Wróbel

Kategoria PLASTYKA

Laureatka: Monika Sosnowska

Nominowani: Wilhelm Sasnal, Cezary Bodzianowski, Laura Pawela, Robert Kuśmirowski, Mariusz Dąbrowski, Paulina Ołowska

Kategoria FILM

Laureat: Andrzej Jakimowski

Nominowani: Konrad Niewolski, Bogumił Godfrejow, Dariusz Gajewski, Ryszard Brylski, Jerzy Stuhr, Łukasz Borczyk

Kategoria TEATR

Laureatka: Danuta Stenka

Nominowani: Magdalena Cielecka, Redbad Klynstra, Jan Klata, Ingmar Villqist, Marek Puchniewski, Adam Woronowicz, Kinga Preis, Michał Walczak, Małgorzata Hajewska-Krzysztofik, Piotr Kruszyński, Małgorzata Sugiera i Anna Wierzchowska-Woźniak, Redaktorzy serii wydawniczej "Dramat Współczesny"

Kategoria MUZYKA

Laureat: Kuba Jakowicz

Nominowani: Hanna Kulenty, Arte dei Sounatori, Aleksandra Gryka, Tomasz Dobrzański, Cezary Zych, Mariusz Patyra, Hubert Salwarowski, Maria Machowska, Anna Maria Staśkiewicz, Natalia Sawościanik, Beata Bilińska

KREATOR KULTURY:

Marek Żydowicz

ROK 2004

Kategoria ROCK-POP-ESTRADA

Laureat: Leszek Możdżer

Nominowani: Monika Brodka, O.S.T.R.

Kategoria LITERATURA

Laureat: Sławomir Shuty

Nominowani: Jacek Dukaj, Tomasz Różycki

Kategoria SZTUKI WIZUALNE (dawniej: PLASTYKA)

Laureat: Cezary Bodzianowski

Nominowani: Rafał Bujnowski, Robert Kuśmirowski

Kategoria FILM

Laureat: Wojtek Smarzowski

Nominowani: Leszek Dawid, Magdalena Piekorz

Kategoria TEATR

Laureat: Paweł Szkotak

Nominowani: Jan Klata, Piotr Kruszczyński

Kategoria MUZYKA POWAŻNA (dawniej: MUZYKA)

Laureatka: Agata Zubel

Nominowani: Łukasz Borowicz, Cezary Duchnowski

KREATOR KULTURY:

Wojciech Trzciński

ROK 2005

Kategoria MUZYKA POPULARNA (dawniej: ROCK-POP-ESTRADA)

Laureat: Skalpel (Marcin Cichy, Igor Pudło)

Nominowani: Maria Peszek, Krzysztof „Grabaż” Grabowski

Kategoria LITERATURA

Laureat: Marek Krajewski

Nominowani: Mariusz Sieniewicz, Michał Witkowski

Kategoria SZTUKI WIZUALNE

Laureat: Robert Kuśmirowski

Nominowani: Supergrupa Azorro, Jarosław Kozakiewicz

Kategoria FILM

Laureat: Przemysław Wojcieszek

Nominowani: Anna Kazejak-Dawid, Jan Komasa i Maciej Migas, Anna Jadowska

Kategoria TEATR

Laureat: Jan Klata

Nominowani: Maja Kleczewska, Przemysław Wojcieszek

Kategoria MUZYKA POWAŻNA

Laureat: Rafał Blechacz

Nominowani: Klaudia Pasternak, Marcin Nałęcz-Niesiołowski

KREATOR KULTURY:

Paweł Dunin-Wąsowicz

ROK 2006

Kategoria MUZYKA POPULARNA

Laureat: Fisz i Emade (Bartosz i Piotr Waglewscy)

Nominowane: Ania Dąbrowska, Novika

Kategoria LITERATURA

Laureat: Jacek Dehnel

Nominowani: Ignacy Karpowicz, Michał Witkowski

Kategoria SZTUKI WIZUALNE

Laureat: Grupa Twożywo (Krzysztof Sidorek, Mariusz Libel)

Nominowani: Jarosław Kozakiewicz, Jan Simon

Kategoria FILM

Laureat: Sławomir Fabicki

Nominowani: Jowita Budnik, Xawery Żuławski

Kategoria TEATR

Laureatka: Maja Kleczewska

Nominowani: Michał Zadara, Marek Fiedor

Kategoria MUZYKA POWAŻNA

Laureatka: Agata Szymczewska

Nominowani: Ryszard Groblewski, Aleksandra Gryka

KREATORKA KULTURY:

Maria Janion

ROK 2007

Kategoria MUZYKA POPULARNA

Laureat: Krzysztof „Grabaż” Grabowski

Nominowani: Kobiety, Tomek Makowiecki

Kategoria LITERATURA

Laureat: Michał Witkowski

Nominowani: Hubert Klimko-Dobrzaniecki, Mariusz Sieniewicz

Kategoria SZTUKI WIZUALNE

Laureatka: Joanna Rajkowska

Nominowani: Bogna Burska, Maciej Kurak

Kategoria FILM

Laureat: Łukasz Palkowski

Nominowani: Marcin Dorociński, Marcin Koszałka

Kategoria TEATR

Laureat: Michał Zadara

Nominowani: Marek Fiedor, Piotr Tomaszuk

Kategoria MUZYKA POWAŻNA

Laureat: Łukasz Borowicz

Nominowani: Michał Dworzyński, Łukasz Kuropaczewski

KREATOR KULTURY:

Andrzej Wajda

ROK 2008

Kategoria MUZYKA POPULARNA

Laureatka: Maria Peszek

Nominowani: L.U.C., Pustki

Kategoria LITERATURA

Laureatka: Sylwia Chutnik

Nominowani: Jacek Dukaj, Aleksander Kościów

Kategoria SZTUKI WIZUALNE

Laureat: Maciej Kurak

Nominowani: Oskar Dawicki, Piotr Wysocki

Kategoria FILM

Laureatka: Małgorzata Szumowska

Nominowani: Kasia Adamik, Michał Rosa

Kategoria TEATR

Laureat: Paweł Łysak

Nominowani: Iwona Kempa, Paweł Passini

Kategoria MUZYKA POWAŻNA

Laureat: Artur Ruciński

Nominowani: Marcin Zdunik, Łukasz Długosz

KREATOR KULTURY:

Krystian Lupa

ROK 2009

Kategoria MUZYKA POPULARNA

Laureat: L.U.C. Łukasz Rostkowski

Nominowani: Gaba Kulka, Pustki

Kategoria LITERATURA

Laureat: Piotr Paziński

Nominowani: Jacek Dukaj, Agnieszka Drotkiewicz

Kategoria SZTUKI WIZUALNE

Laureat: Karol Radziszewski

Nominowani: Anna Konik, The Krasnals

Kategoria FILM

Laureaci: Borys Lankosz, Xawery Żuławski

Nominowani: Marcin Koszałka

Kategoria TEATR

Laureatka: Sandra Korzeniak

Nominowani: Michał Borczuch, Barbara Wysocka

Kategoria MUZYKA POWAŻNA

Laureatka: Barbara Wysocka

Nominowani: Marcin Zdunik, Krzysztof Urbański

KREATOR KULTURY:

Paweł Althamer

ROK 2010

Kategoria MUZYKA POPULARNA

Laureat: Macio Moretti

Nominowani: Monika Brodka, Pablopavo

Kategoria LITERATURA

Laureat: Ignacy Karpowicz

Nominowani: Justyna Bargielska, Tomasz Piątek

Kategoria SZTUKI WIZUALNE

Laureat: Wojciech Bąkowski

Nominowani: Grupa Sędzia Główny, Jakub Julian Ziółkowski

Kategoria FILM

Laureat: Paweł Sala

Nominowani: Marcin Wrona, Marek Lechki

Kategoria TEATR

Laureaci: Paweł Demirski i Monika Strzępka

Nominowani: Wojciech Kościelniak, Sebastian Majewski

Kategoria MUZYKA POWAŻNA

Laureatka: Wioletta Chodowicz

Nominowani: Łukasz Kuropaczewski, Ewelina Pietrowiak

KREATOR KULTURY:

Tadeusz Różewicz

ROK 2011

Kategoria MUZYKA POPULARNA

Laureaci: Julia Marcell i Maciej Szajkowski

Nominowani: Ballady i Romanse (Barbara i Zuzanna Wrońskie)

Kategoria LITERATURA

Laureat: Mikołaj Łoziński

Nominowani: Szczepan Kopyt, Zygmunt Miłoszewski

Kategoria SZTUKI WIZUALNE

Laureat: Nicolas Grospierre

Nominowani: Artur Malewski, Honza Zamojski

Kategoria FILM

Laureat: Rafael Lewandowski

Nominowani: Adrian Panek, Greg Zglinski

Kategoria TEATR

Laureat: Krzysztof Garbaczewski

Nominowani: Sebastian Majewski, Paweł Passini

Kategoria MUZYKA POWAŻNA

Laureatka: Aleksandra Kuls

Nominowani: Agnieszka Budzińska-Bennett, Meccorre String Quartet

KREATOR KULTURY:

Jerzy Jarocki

ROK 2012

Kategoria MUZYKA POPULARNA

Laureat: Tres.b (Misia Furtak, Olivier Heim, Thomas Pettit)

Nominowani: Małe Instrumenty, Marcin Masecki

Kategoria LITERATURA

Laureat: Szczepan Twardoch

Nominowane: Kaja Malanowska, Zośka Papużanka

Kategoria SZTUKI WIZUALNE

Laureatka: Julita Wójcik

Nominowani: Katarzyna Krakowiak, Radek Szlaga

Kategoria FILM

Laureat: Marcin Dorociński

Nominowani: Leszek Dawid, Marcin Kryształowicz

Kategoria TEATR

Laureat: Iwan Wyrypajew

Nominowani: Michał Borczuch, Mirek Kaczmarek

Kategoria MUZYKA POWAŻNA

Laureat: TWOgether Duo (Magdalena Bojanowicz i Maciej Frąckiewicz)

Nominowani: Wojciech Blecharz, Agnieszka Budzińska-Bennett

KREATORZY KULTURY:

Elżbieta i Krzysztof Pendereccy

ROK 2013

Kategoria MUZYKA POPULARNA

Laureat: Marcin Masecki

Nominowani: Kuba Ziołek, Dawid Podsiadło

Kategoria LITERATURA

Laureat: Ziemowit Szczerek

Nominowani: Małgorzata Rejmer, Łukasz Orbitowski

Kategoria SZTUKI WIZUALNE

Laureatka: Aneta Grzeszykowska

Nominowani: Izabela Tarasiewicz, Olaf Brzeski

Kategoria FILM

Laureat: Dawid Ogrodnik

Nominowani: Tomasz Wasilewski, Agata Kulesza

Kategoria TEATR

Laureaci: Jolanta Janiczak i Wiktor Rubin

Nominowani: Agata Siwiak, Michał Borczuch

Kategoria MUZYKA POWAŻNA

Laureat: Apollon Musagete Quartett (Piotr Skweres, Piotr Szumieł, Bartosz Zachłod, Paweł Zalejski)

Nominowani: Karol Kozłowski, Katarzyna Budnik-Gałązka

KREATOR KULTURY:

Tomasz Stańko

ROK 2014

Kategoria MUZYKA POPULARNA

Laureat: Pablopavo (Paweł Sołtys)

Nominowani: Michał Biela, Wacław Zimpel

Kategoria LITERATURA

Laureat: Zygmunt Miłoszewski

Nominowani: Wit Szostak, Jakub Żulczyk

Kategoria SZTUKI WIZUALNE

Laureat: Jakub Woynarowski

Nominowani: Paweł Bowik, Norman Leto

Kategoria FILM

Laureat: Jan Komasa

Nominowani: Tomasz Kot, Elwira Niewiera i Piotr Rosołowski

Kategoria TEATR

Laureat: Radosław Rychcik

Nominowani: Bartosz Porczyk, Weronika Szczawińska

Kategoria MUZYKA POWAŻNA

Laureat: Kwadrofonik (Magdalena Kordylasińska, Miłosz Pękala, Emilia Sitarz, Bartłomiej Wąsik)

Nominowani: Łukasz Długosz, Dariusz Przybylski

KREATORKA KULTURY:

Agnieszka Holland

NAGRODA SPECJALNA:

Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny

ROK 2015

Kategoria MUZYKA POPULARNA

Laureat: Kuba Ziołek

Nominowani: Błażej Król, Raphael Rogiński

Kategoria LITERATURA

Laureat: Łukasz Orbitowski

Nominowani: Weronika Murek, Andrzej Muszyński

Kategoria SZTUKI WIZUALNE

Laureat: Tymek Borowski

Nominowani: Piotr Łakomy, Honorata Martin

Kategoria FILM

Laureat: Magnus von Horn

Nominowani: Karolina Bielawska, Kuba Czekaj

Kategoria TEATR

Laureatka: Ewelina Marciniak

Nominowane: Dominika Knapik, Justyna Wasilewska

Kategoria MUZYKA POWAŻNA

Laureat: Marcin Świątkiewicz

Nominowani: Krzysztof Książek, Barbara Majewska

KREATOR KULTURY:

CD Project Red

ROK 2016

Kategoria MUZYKA POPULARNA

Laureat: Wacław Zimpel

Nominowani: Taco Hemingway i Rumak, Raphael Rogiński

Kategoria LITERATURA

Laureatka: Natalia Fiedorczuk-Cieślak

Nominowani: Stanisław Łubieński, Zośka Papużanka

Kategoria SZTUKI WIZUALNE

Laureat: Daniel Rycharski

Nominowani: Alicja Bielawska, Roman Stańczak

Kategoria FILM

Laureat: Jan P. Matuszyński

Nominowani: Bartosz M. Kowalski, Tomasz Wasilewski

Kategoria TEATR

Laureatka: Anna Smolar

Nominowani: Agata Duda-Gracz, Paweł Sakowicz

Kategoria MUZYKA POWAŻNA

Laureatka: Marzena Diakun

Nominowani: Krzysztof Bączyk, Łukasz Dyczko

Kategoria KULTURA CYFROWA

Laureat: Michał Staniszewski (Studio Plastic)

Nominowani: 11 bit studios, Piotr Iwanicki (SuperHot team)

KREATOR KULTURY:

Jan Wróblewski

ROK 2017

Kategoria MUZYKA POPULARNA

Laureat: Hańba! (Andrzej Zagajewski, Michał Radmacher, Mateusz Nowicki, Jakub Lewicki, Bartosz Wilk)

Nominowani: Marek Pędziwiatr, Stefan Wesołowski

Kategoria LITERATURA

Laureat: Marcin Wicha

Nominowani: Paweł Sołtys, Anna Cieplak

Kategoria SZTUKI WIZUALNE

Laureat: Norman Leto

Nominowani: Ewa Axelrad, Łukasz Surowiec

Kategoria FILM

Laureatka: Jagoda Szelc

Nominowani: Piotr Domalewski, Paweł Maślona

Kategoria TEATR

Laureat: Michał Borczuch

Nominowani: Maciej Łubieński i Michał Walczak (Pożar w Burdelu), Cezary Tomaszewski

Kategoria MUZYKA POWAŻNA

Laureatka: Joanna Freszel

Nominowani: Piotr Sałajczyk, Artur Zagajewski

Kategoria KULTURA CYFROWA

Laureat: Bloober Team (Mateusz Lenart, Andrzej Mądrzak, Wojciech Piejko)

Nominowani: Artur Kordas, Jakub Kuć, Gustaw Stachaszewski (Acid Wizard Studio), Wojciech Pazdur (The Farm 51)

ROK 2018

Kategoria MUZYKA POPULARNA

Laureat: Dawid Podsiadło

Nominowani: Jan Emil Młynarski, Krzysztof Zalewski

Kategoria LITERATURA

Laureatka: Małgorzata Rejmer

Nominowani: Olga Drenda, Łukasz Zawada

Kategoria SZTUKI WIZUALNE

Laureatka: Diana Lelonek

Nominowani: Martyna Czech, Rafał Milach

Kategoria FILM

Laureatka: Joanna Kulig

Nominowane: Agnieszka Smoczyńska, Olga Chajdas

Kategoria TEATR

Laureatka: Marta Górnicka

Nominowane: Anna Karasińska, Weronika Szczawińska

Kategoria MUZYKA POWAŻNA

Laureat: Aleksander Nowak

Nominowani: Jakub Józef Orliński, Tomasz Ritteri

Kategoria KULTURA CYFROWA

Laureat: PanGenerator (Piotr Barszczewski, Krzysztof Cybulski, Krzysztof Goliński i Jakub Koźniewski)

Nominowani: 11bit studios, Juggler Games

KREATORKA KULTURY:

Krystyna Janda

ROK 2019

Kategoria MUZYKA POPULARNA

Laureat: Błażej Król

Nominowani: Piernikowski, Hania Rani

Kategoria LITERATURA

Laureatka: Dominika Słowik

Nominowane: Weronika Murek, Urszula Zajączkowska

Kategoria SZTUKI WIZUALNE

Laureatka: Weronika Gęsicka

Nominowani: Alex Baczyński-Jenkins, Roman Stańczak

Kategoria FILM

Laureat: Bartosz Bielenia

Nominowani: Bartosz Kruhlik, Mateusz Pacewicz

Kategoria TEATR

Laureatka: Weronika Szczawińska

Nominowane: Magdalena Drab, Monika Frajczyk

Kategoria MUZYKA POWAŻNA

Laureat: Jakub Józef Orliński

Nominowani: Krystian Lada, Martyna Pastuszka

Kategoria KULTURA CYFROWA

Laureat: Dawid Ciślak (Polyslash)

Nominowani: Jacek Brzeziński i Artur Ganszyniec (Diffrent Tales), Aleksandra Jarosz

KREATORKA KULTURY:

Olga Tokarczuk

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Kultura

Niezwykły film o Tonym Haliku

Nowy film przypomina postać Tony’ego Halika – polskiego podróżnika, honorowego „białego Indianina”, nieustraszonego reportera, który realizm magiczny uprawiał w życiu i pracy.

Aneta Kyzioł
18.09.2020
Reklama