Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Paszporty POLITYKI

Wacław Zimpel

Muzyka popularna. Nominowani: Wacław Zimpel

Wacław Zimpel Wacław Zimpel Leszek Zych / Polityka
Dokonaniami naszego młodego jeszcze (ur. w 1983 r.) klarnecisty można by obdzielić kilka osób, i to reprezentujących różne sfery muzyczne.

Dokonaniami naszego młodego jeszcze (ur. w 1983 r.) klarnecisty można by obdzielić kilka osób, i to reprezentujących różne sfery muzyczne. Odebrał klasyczne wykształcenie w poznańskiej Akademii Muzycznej, fascynując się jednocześnie światem jazzu i XX-wiecznej muzyki poważnej. Zanim jeszcze doczekał się szerszego zainteresowania w Polsce, nawiązywał kontakty zagraniczne – jedna z jego pierwszych płyt to duet z Timem Daisym. Ich album „Four Walls” (2008 r.) został płytą roku w plebiscycie jazzowego serwisu Diapazon. Muzycy, z którymi regularnie współpracuje (m.in. Hamid Drake, Bobby Few i Klaus Kugel – dwaj ostatni współtworzą jego skład Undivided), to nierzadko najlepsi instrumentaliści związani ze światową sceną muzyki improwizowanej. W Polsce znalazł oparcie w składzie klarnetowego kwartetu Ircha, sformowanego przez Mikołaja Trzaskę. Grał również kompozycje tego ostatniego do filmu „Róża” Wojciecha Smarzowskiego, sam ciekawie ilustrował muzycznie poezje Krystyny Miłobędzkiej, nagrywał też regularnie znakomite albumy z jedną z najlepszych formacji jazzowego pogranicza w Polsce, grupą Hera.

„Wyszedł z najbardziej poszukujących tradycji free jazzu lat 60. XX w. i gładko wprowadził ich kreatywną gorączkę w nasze realia, sięgając tak do muzyki etnicznej, jak i współczesnej kameralistyki. Jeśli dodać do tego duchową żarliwość jego kompozycji i improwizacji oraz techniczną wirtuozerię, mamy wręcz wzorcową postać jazzmana nowego stulecia” – uzasadnia nominację Rafał Księżyk.

Fascynacja Wschodem i Afryką zaowocowała ostatnio świetnie przyjmowanymi trasami koncertowymi z muzykami z Maroka i Japonii. W ubiegłym roku wyszła pierwsza płyta kwartetu Wacława Zimpla „Stone Fog”, a w ostatnich miesiącach jego album nagrany w dziewięcioosobowym składzie To Tu Orchestra, który wydaje się dobrym podsumowaniem wielu z nakreślonych powyżej wątków bogatej twórczości Zimpla. Już dziś pisze się o nim nie tylko jako jednym z najwybitniejszych jazzmanów młodego pokolenia w Polsce, ale też jednym z najbardziej obiecujących na całej europejskiej scenie.

***

Oni nominowali:

Jacek Cieślak („Rzeczpospolita”), Maciej Karłowski (Jazzarium.pl), Piotr Kowalczyk (Dwutygodnik.com, Muzykoteka Szkolna), Rafał Księżyk („Playboy”), Piotr Lewandowski (PopUpMusic.pl), Robert Sankowski („Gazeta Wyborcza”), Jacek Skolimowski („Newsweek”), Agnieszka Szydłowska (Polskie Radio Trójka), Dominika Węcławek („M/I”), Zbigniew Zegler (Polskie Radio Jedynka).

***

Ponadto zgłoszeni zostali:

Tomasz Dąbrowski, Aleksandra Grünholz (We Will Fail), Jerz Igor, Błażej Król, Wojciech Kucharczyk, The Kurws, Lux Occulta, Maciej Maleńczuk, Tomasz Organek, Pelson, Dawid Podsiadło (Curly Heads), Marcin Pryt, Pustki, RGG Trio, Raphael Rogiński, Artur Rojek, Mikołaj Trzaska, Stefan Wesołowski, Kuba Ziołek.

Polityka 50.2014 (2988) z dnia 09.12.2014; Paszporty POLITYKI 2014; s. 99
Oryginalny tytuł tekstu: "Wacław Zimpel"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Łomot, wrzaski i deskorolkowcy. Czasem pijani. Hałas może zrujnować życie

Hałas z plenerowych obiektów sportowych może zrujnować życie ludzi mieszkających obok. Sprawom sądowym, kończącym się likwidacją boiska czy skateparku, mogłaby zapobiec wcześniejsza analiza akustyczna planowanych inwestycji.

Agnieszka Kantaruk
23.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną