Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Paszporty POLITYKI

Leszek Możdżer

Estrada: Leszek Możdżer

mat. pr.
Nagroda za wybitny zmysł improwizacji, wyobraźnię muzyczną i wszechstronność.

Paszport POLITYKI w kategorii Estrada otrzymał w tym roku Leszek Możdżer – za wybitny zmysł improwizacji, wyobraźnię muzyczną i wszechstronność, dzięki której polski jazz zyskał nowy oddech i nowych fanów.

Pianista wszechstronny i otwarty na style i gatunki muzyczne. Na swoim koncie ma zarówno album nagrany z Adamem Makowiczem w Carnegie Hall jak i współpracę z hiphopowcami. Łamie bariery pokoleniowe, zachęcając młodych do słuchania i grania jazzu i przekracza granice gatunkowe w muzyce, czym zasłużył sobie u krytyków na miano „odjazdowego perfekcjonisty”, „showmana-profesjonalisty” i „człowieka, który wielokrotnie udowodnił, że potrafi zagrać wszystko”.

Urodził się w 1971 r. w Gdańsku. Nie interesowała go kariera wirtuoza fortepianu – wiedzę i umiejętności zdobyte w gdańskiej Akademii Muzycznej wykorzystał do stworzenia własnego stylu improwizacji jazzowej. Początkowo występował z kwartetem Emila Kowalskiego i grupą Miłość Ryszarda Tymona Tymańskiego, następnie były koncerty i nagrania z najwybitniejszymi artystami jazzowymi polskimi i zagranicznymi.

Zafascynowany jego grą Zbigniew Preisner zaprosił go do współpracy. Powstały dwie płyty: „Requiem for my Friend” i „10 łatwych utworów na fortepian solo”. Doceniany zarówno przez słuchaczy jak i krytyków jest laureatem wielu nagród, w tym: magazynu „Jazz Forum” i Fryderyków, a także wielokrotnym zdobywcą tytułów Muzyka Roku i Pianisty Roku. Człowiek niezwykle zajęty, tylko w 2004 r. wydał płytę z duetem fortepianowym z Adamem Makowiczem i koncertowe wydanie „Piano live”.

Wszyscy nominowani w tej kategorii: Monika Brodka, Leszek Możdżer, O.S.T.R.

Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Zdelegalizować Kaczyńskiego, Trumpa i Orbána? Czyli jak naprawić kraj po populistach. Będzie wrzask

Prof. Kim Scheppele, socjolożka, o tym, jakie metody ma demokracja, aby poradzić sobie ze skutkami rządów populistów.

Jacek Żakowski
03.12.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną