Paszporty POLITYKI

Magnus von Horn

Magnus von Horn laureatem Paszportów POLITYKI w kategorii Film

Leszek Zych / Polityka
Nagroda za film „Intruz”, najlepszy debiut ostatnich sezonów.
Polityka

Paszport POLITYKI otrzymał Magnus von Horn. Nagroda za film „Intruz”, najlepszy debiut ostatnich sezonów. Za dyscyplinę i powściągliwość w penetrowaniu mrocznej strony życia. Za dojrzałe, trzymające w napięciu psychologiczne kino najwyższej próby.

Urodzony w 1983 r. w Göteborgu w Szwecji reżyser i scenarzysta, który do Polski przyjechał w wieku 20 lat, żeby studiować w łódzkiej Filmówce. Dziś mieszka w Warszawie, ma żonę Polkę i uważa się za filmowca polskiego i szwedzkiego na równi. Jego „Intruz”, pełnometrażowy debiut fabularny, uhonorowany został aż trzema nagrodami w Gdyni. Zrealizowany w Szwecji ze szwedzkimi aktorami polsko-szwedzko-francuski film stawia pytania o konsekwencje zbrodni popełnionej w afekcie. To mroczny dramat nastoletniego chłopca wychowanego na wsi, który zabił swoją dziewczynę, odsiedział wyrok i stara się na nowo ułożyć sobie życie. Podejmuje temat reakcji lokalnej społeczności na próbę powrotu do normalności, dotykając bardzo aktualnego problemu stosunku do obcego.

***

Nominowani:
Karolina Bielawska
Kuba Czekaj
Magnus von Horn

Polityka 3.2016 (3042) z dnia 12.01.2016; Paszporty Polityki 2015; s. 76
Oryginalny tytuł tekstu: "Magnus von Horn"
Reklama

Czytaj także

Kultura

„Zielony rycerz. Green Knight”: filmowy powrót do mitycznej Brytanii

W filmie „Zielony rycerz. Green Knight” Davida Lowery’ego oglądamy Króla Artura i jego rycerzy Okrągłego Stołu. Znowu. Co takiego tkwi w legendach arturiańskich, że współczesna kultura regularnie do nich wraca?

Marcin Zwierzchowski
27.07.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną