Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Paszporty POLITYKI

Paszporty POLITYKI będą bardziej cyfrowe

Już wkrótce poznamy nominowanych do 24. edycji Paszportów POLITYKI! Już wkrótce poznamy nominowanych do 24. edycji Paszportów POLITYKI! Polityka
Przy okazji 24. edycji Paszportów POLITYKI wprowadzamy nową kategorię, po raz pierwszy w historii nagrody.

Paszporty POLITYKI to nagroda dla twórców kultury: ciągle młodych, ciągle dobrze zapowiadających się, ale już mających na koncie znaczące sukcesy. Nominację podpowiadają nam od lat najważniejsze postacie polskiej krytyki z różnych dziedzin, podchodzimy więc do sprawy jako do pewnego dojrzałego procesu.

Po tylu latach można sobie jednak pozwolić na małe korekty. Nie zmiany wprowadzane z dnia na dzień, bo nad rozszerzeniem listy kategorii myślimy od kilku lat. Kto pamięta poprzednią edycję, nie będzie zaskoczony. Nagrodę specjalną Kreatora Kultury, zarezerwowaną dla największych i najbardziej wpływowych postaci (m.in. Maria Janion, Elżbieta i Krzysztof Pendereccy, Andrzej Wajda), wręczyliśmy bohaterowi zbiorowemu: studiu CD Projekt Red, naszym najbardziej utytułowanym twórcom gier wideo, twórcom serii gier „Wiedźmin”. To był symboliczny wstęp do nagradzania młodych twórców także w tej dziedzinie.

Kategoria Kultura cyfrowa, którą uruchamiamy w tym roku, obejmuje wszelkie formy sztuki, dla których wyjściową, podstawową formą jest kod programowania. Ze szczególnym uwzględnieniem gier wideo na komputery, konsole i urządzenia przenośne, różnego rodzaju aplikacji, internetowych form sztuki i filmów interaktywnych. A może nawet form, których jeszcze nie ma. Zwycięzców szukamy wśród szefów studiów deweloperskich, szefów kreatywnych, pomysłodawców, programistów, scenarzystów, grafików i małych zespołów programistów. Nagrodę mogą otrzymać zarówno pojedyncze osoby, jak i całe studio. Choć Paszport uznajemy za nagrodę możliwie najbardziej indywidualną, więc podobnie jak w muzyce poważnej nagradzamy kwartety smyczkowe, ale nie zdarza nam się nagradzać orkiestr symfonicznych, tak i tu szukamy małych zespołów.

Liczymy na to, że nowa kategoria – pierwsza tego typu nagroda w prasie o profilu ogólnym – spotka się z dobrym przyjęciem i zainteresowaniem Czytelników.

Reklama