Osoby czytające wydania polityki

„Polityka” - prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Paszporty POLITYKI

Łukasz Dyczko

Muzyka poważna. Nominowany: Łukasz Dyczko

Łukasz Dyczko Łukasz Dyczko Leszek Zych / Polityka
We wrześniu wygrał 18. Konkurs Eurowizji dla Młodych Muzyków.

wideo

Polityka

„Jego wirtuozowskie prowadzenie melodii, oparte na długim oddechu, z pewnością zaskoczy tych miłośników saksofonu, którzy kojarzą ten instrument wyłącznie z muzyką jazzową czy rozrywkową” – ocenia Marlena Wieczorek.

Urodził się w 1997 r. w Gorlicach. W wieku trzech lat zaczął uczyć się śpiewu i gry na fortepianie, w drugiej klasie szkoły podstawowej grał na flecie. W 2007 r. rozpoczął naukę gry na saksofonie w Państwowej Szkole Muzycznej I st. w Gorlicach, którą kontynuował w Państwowej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II stopnia w Katowicach pod kierunkiem Bernarda Steuera. Obecnie jest studentem I roku UMFC w Warszawie u Pawła Gusnara. Stypendysta Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci, Fundacji Pro Musica Bona, Fundacji Sapere Auso oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W 2012 r. zajął II miejsce na XIX Śląskim Konkursie Instrumentów Dętych „Drewno dla najmłodszych” w Dąbrowie Górniczej, a także II miejsce w kategorii czwartej oraz I miejsce w kategorii siódmej w oktecie saksofonowym na X Międzynarodowym Festiwalu Saksofonowym w Przeworsku. W 2013 r. wygrał konkurs Marco Fiorindo w Turynie, w 2014 r. – konkurs w ramach XI Międzynarodowego Festiwalu Saksofonowego w Przeworsku, a także I Śląski Konkurs Saksofonowy w Katowicach, a w 2015 r. – X Ogólnopolski Konkurs Młodych Instrumentalistów im. Stefanii Woytowicz w Jaśle.

W marcu 2016 r. zdobył I miejsce na Europejskim Forum Saksofonowym we Wrocławiu, a w miesiąc później został Młodym Muzykiem Roku 2016 i reprezentantem Polski w 18. Konkursie Eurowizji dla Młodych Muzyków w Kolonii. W kwietniu z kwartetem saksofonowym zdobył Grand Prix na Konkursie Kameralnych Zespołów Dętych CEA w Kielcach oraz wyróżnienie I stopnia w kategorii zespół kameralny. W maju otrzymał II nagrodę na XXXVII Konkursie Młodego Muzyka w Szczecinku oraz Grand Prix na III Ogólnopolskim Konkursie Instrumentów Dętych w Sosnowcu. We wrześniu wygrał 18. Konkurs Eurowizji dla Młodych Muzyków. 1 października wystąpił na gali wręczenia nagród Koryfeusz Muzyki Polskiej, do których był nominowany w kategorii Debiut Roku.

***

Oni nominowali:

Anna S. Dębowska („Gazeta Wyborcza”, „Beethoven Magazine”), Jacek Hawryluk (Polskie Radio Dwójka, „Gazeta Wyborcza”), Robert Kamyk (TVP Kultura), Dorota Kozińska, Jacek Marczyński („Rzeczpospolita”), Monika Pasiecznik („Odra”), Jakub Puchalski („Tygodnik Powszechny”), Adam Rozlach (Polskie Radio Jedynka), Adam Suprynowicz (Polskie Radio Dwójka), Marlena Wieczorek (Meakultura.pl).

***

Ponadto zgłoszeni zostali:

Wojtek Blecharz (kompozytor), Joanna Freszel (sopranistka), Michał Górczyński (klarnecista), Łukasz Konieczny (bas), Adam Kośmieja (pianista), Celina Kotz (skrzypaczka), Lilianna Krych (dyrygentka), Anna Kwiatkowska (skrzypaczka), Andrzej Kwieciński (kompozytor), Mikołaj Laskowski (kompozytor), Barbara Kinga Majewska (sopranistka), Anna Malesza (skrzypaczka), Amelia Maszońska (skrzypaczka), Kacper Szelążek (kontratenor), Maria Włoszczowska (skrzypaczka), {oh!} Orkiestra Historyczna.

Polityka 50.2016 (3089) z dnia 06.12.2016; Paszporty Polityki 2016; s. 92
Oryginalny tytuł tekstu: "Łukasz Dyczko"
Reklama

Czytaj także

null
Świat

NATO kilku prędkości? Pomysły trumpistów coraz bardziej szalone i coraz groźniejsze

Lepsza ochrona dla krajów więcej „płacących” – gorsza lub brak dla tych, którzy się ociągają. Tak według wojskowego doradcy Trumpa miałoby wyglądać NATO po reformie. Dawni członkowie trumpowskiej administracji mówią wprost: następna kadencja oznacza wyjście USA z Sojuszu i jego rozpad.

Marek Świerczyński, Polityka Insight
17.02.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną