Paszporty POLITYKI

Norman Leto

Norman Leto laureatem Paszportów POLITYKI w kategorii Sztuki wizualne

Norman Leto Norman Leto Leszek Zych / Polityka
Za budowanie pomostów między sztuką a nauką.

Paszport POLITYKI otrzymał Norman Leto. Za budowanie pomostów między sztuką a nauką. Także w ostatnim imponującym rozmachem intelektualnym i realizacyjnym dziele – filmie „Photon”.

Norman Leto, prywatnie Łukasz Banach (37-latek urodzony w Bochni), w 1999 r. zrezygnował z formalnej edukacji i zajął się sztuką. Tworzy obrazy, obiekty, instalacje, kręci filmy, pisze książki, przygotowuje komputerowe projekty. Łączy artystyczną fikcję z doświadczeniami nauk ścisłych i filozofii. W 2007 r. rozpoczął współpracę z reżyserem Krystianem Lupą przy spektaklu „Factory 2”. W 2010 r. wydał powieść „Sailor” oraz nakręcił na jej podstawie pełnometrażowy film.

Od 2012 r. pracował nad filmem „Photon”, który swą premierę kinową miał w tym roku. Obraz będący – jak go nazwała Joanna Ruszczyk „hybrydą filmu SF, programu naukowego i sztuki wideo” – otrzymał Nagrodę Publiczności na MFF T-Mobile Nowe Horyzonty oraz Złotego Pazura na Festiwalu Filmowym w Gdyni. W styczniu 2018 r. ukaże się książka „Detoks” o wielkiej przyjaźni młodego Leto ze Zdzisławem Beksińskim.

Pozostali nominowani: Ewa Axelrad, Łukasz Surowiec

Partnerem kategorii Sztuki wizualne jest ERGO Hestia.

Polityka 2.2018 (3143) z dnia 09.01.2018; Paszporty Polityki 2017; s. 75
Oryginalny tytuł tekstu: "Norman Leto"
Reklama

Czytaj także

Ja My Oni

Między pracą a harówką

Dlaczego współcześnie praca – jeśli już nawet nie zabija – to tak wiele osób dobija psychicznie.

Piotr Kaczmarek-Kurczak
26.11.2019
Reklama