Dokument bez tytułu
Paszporty POLITYKI

Michał Borczuch

Michał Borczuch laureatem Paszportów POLITYKI w kategorii Teatr

Michał Borczuch Michał Borczuch Leszek Zych / Polityka
Za teatr oryginalny i poruszający.

Paszport POLITYKI otrzymał Michał Borczuch. Za teatr oryginalny i poruszający. Pełen empatii, a jednocześnie uważnie i nie bez ironii analizujący tworzenie się i działanie naszego ego, mechanizmy pracy pamięci oraz rolę sztuki w życiu.

Michał Borczuch (ur. w 1979 r. w Krakowie) – reżyser, absolwent Wydziału Grafiki ASP w Krakowie i Wydziału Reżyserii krakowskiej PWST. Weteran naszych nominacji, w trójce pojawił się łącznie czterokrotnie, wcześniej w latach 2009, 2012 i 2013. Wyróżniany przez lata za spektakle oryginalne i osobiste, w których przygląda się swojemu pokoleniu, bierze pod lupę okres dzieciństwa, zgłębia temat niedojrzałości, bada moment kształtowania się tożsamości.

Nagrodzony za realizacje z ostatnich dwóch lat, m.in. rozbijające bank z nagrodami na kolejnych festiwalach „Wszystko o mojej matce” (Łaźnia Nowa w Krakowie), z pytaniami o życie, relacje, pamięć i rolę sztuki w tym wszystkim, „Zew Cthulhu” z Nowego Teatru w Warszawie, oparty na motywach prozy Lovecrafta, oraz „Moją walkę” z TR Warszawa – adaptację sześciotomowej powieści autobiograficznej Karla Ove Knausgårda, porywającą i hipnotyczną.

Pozostali nominowani: Maciej Łubieński i Michał Walczak (Pożar w Burdelu), Cezary Tomaszewski

Partnerem kategorii Teatr jest miasto Sopot.

Polityka 2.2018 (3143) z dnia 09.01.2018; Paszporty Polityki 2017; s. 75
Oryginalny tytuł tekstu: "Michał Borczuch"
Reklama

Czytaj także

null
Kraj

Gra o tron u Zygmunta Solorza. Co dalej z Polsatem i całym jego imperium, kto tu walczy i o co

Gdyby Zygmunt Solorz postanowił po prostu wydziedziczyć troje swoich dzieci, a majątek przekazać nowej żonie, byłaby to prywatna sprawa rodziny. Ale sukcesja dotyczy całego imperium Solorza, awantura w rodzinie może je pogrążyć. Może mieć też skutki polityczne.

Joanna Solska
03.10.2024
Reklama