Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Paszporty POLITYKI

Jacek Chojecki, Jacek Dębowski (Ovid Works)

Nominacja w kategorii Kultura cyfrowa: Jacek Chojecki, Jacek Dębowski (Ovid Works)

Jacek Chojecki, Jacek Dębowski (Ovid Works) Jacek Chojecki, Jacek Dębowski (Ovid Works) Leszek Zych / Polityka
Ich „Metamorphosis” to luźna adaptacja opowiadania Kafki „Przemiana”: niekoniecznie zgodna z literą, za to jak najbardziej zgodna z duchem twórczości autora.
Polityka
Polityka

Ovid Works żartobliwie nawiązuje nazwą do Owidiusza, autora „Metamorfoz”, co jasno wskazuje, że to właśnie wskazywana przez jurorów gra „Metamorphosis” jest sztandarowym projektem tego studia, choć bynajmniej nie debiutem. Wcześniej warszawiacy wydali „Interkosmos” – oryginalną, trójwymiarową grę stworzoną z myślą o goglach VR, komentującą z przymrużeniem oka realia zimnej wojny lat 70. Mówiąc wprost, panowie Jacek Chojecki (główny projektant) i Jacek Dębowski (szef studia, przedsiębiorca z rewirów hi-tech) bardzo chcieli stworzyć grę na motywach prozy Franza Kafki. Winny jest temu, jak przyznaje Jacek Chojecki, jego dawny profesor Jarosław Klejnocki, który zaraził go pasją do Kafki.

Droga Jacka Chojeckiego do świata gier jest rzadko spotykana, ale podobną kroczył ubiegłoroczny laureat Paszportu POLITYKI w kategorii Kultura Cyfrowa Dawid Ciślak. Chojecki także wywodzi się, zgodnie zresztą z tradycją rodzinną, z branży filmowej. Asystował przy kilku filmach Ryszardowi Bugajskiemu, sam wyreżyserował m.in. dokument „Niedokończona historia, Marzec ‘68” (2008 r.). Nad grami wideo pracuje od czterech lat, z ambicją trzymania się nadal poważniejszej tematyki, bo – jak sam pyta retorycznie – ile razy można ratować księżniczkę? Za przykład, że można posiłkować się przy tworzeniu gier wysokich lotów literaturą, podaje „Spec Ops: The Line” (2012 r.), inspirowaną „Jądrem ciemności” Josepha Conrada znakomitą grę niemieckiego studia Yager Development.

„Metamorphosis” to bardzo luźna adaptacja opowiadania Kafki „Przemiana”. Tam bohater przeobraził się w wielkiego robaka – przy tym rozmiarze łatwiej było autorowi pokazać jego relacje z rodziną – natomiast w wersji Ovid Works robak ten jest już mały, co twórcy uznali za rozwiązanie dające więcej możliwości przy wersji scenariusza, którą stworzyli z myślą o grze. Nie jest to zatem adaptacja zgodna z literą, ale za to jak najbardziej zgodna z duchem twórczości Kafki. Gra, jak podkreśla Chojecki, mogła powstać dzięki temu, że zechciało pracować przy niej, zaintrygowanych projektem, wielu zdolnych ludzi, którzy mogli zarobić większe pieniądze gdzie indziej, jak i dzięki znaczącemu wsparciu ze strony Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

***

Oni nominowali:

Marek Czerniak (Fundacja Indie Games Polska), Anna Desponds (podcast Odbiornik, Fundacja Pełne Zanurzenie), Marzena Falkowska (Altergranie), Mirosław Filiciak (Uniwersytet SWPS, „Pixel”), Maria B. Garda (University of Turku, Polskie Towarzystwo Badania Gier), Adam Mazur (Blokmagazine.com, Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu), Izabela Pogiernicka („CD-Action”, twitch.tv/9kier), Paweł Schreiber (Uniwersytet Kazimierza Wielkiego, „Pixel”), Jerzy Z. Szeja (Polskie Towarzystwo Badania Gier), Michał Radomił Wiśniewski („Pixel”, Dwutygodnik.com).

***

Ponadto zgłoszeni zostali:

11bit Studios, Atomic Wolf („Liberated”), Dream Adoption Society, Galeria Arsenał w Białymstoku, kuratorki Katarzyna Różniak, Eliza Urwanowicz-Rojecka (wystawa wirtualna „Solidarność i sprawstwo”), Krzysztof Gonciarz, Sebastian Krośkiewicz (Phobia Games, „Carrion”), Panstasz (Paweł Koźmiński, „World of Horror”), Krzysztof Pijarski i Jakub Mikurda (Laboratorium Narracji Wizualnych w łódzkiej Filmówce), PlayWay (Krzysztof Kostowski), Radio Kapitał, Łukasz Ronduda (Filmoteka Muzeum Sztuki Nowoczesnej).

Polityka 50.2020 (3291) z dnia 08.12.2020; Paszporty POLITYKI 2020; s. 90
Oryginalny tytuł tekstu: "Jacek Chojecki, Jacek Dębowski (Ovid Works)"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Historia

Dlaczego tak późno? Marian Turski w 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim

Powstanie w warszawskim getcie wybuchło dopiero wtedy, kiedy większość blisko półmilionowego żydowskiego miasta już nie żyła, została zgładzona.

Marian Turski
19.04.2023
Reklama