Paszporty POLITYKI

Bożena i Lech Janerkowie

Bożena i Lech Janerkowie z tytułem Kreatora Kultury

Bożena i Lech Janerkowie Bożena i Lech Janerkowie Miłosz Poloch
Doroczna nagroda tym razem m.in. za wygłoszony własnym językiem manifest niepodległości, aktualny do dziś.
Polityka
Polityka
materiały prasowe

Za najwspanialszą w polskiej muzyce rozrywkowej opowieść o niezależności, snutą przez dekady w zespole Klaus Mitffoch, a później na autorskich płytach. Opowieść, której nie dogonił „lukratywny wieprz” i w której „wszystko było dobrze i wszystko w sam raz” – także dzięki temu, że snuta była przez dwoje muzyków będących dla siebie oparciem.

Za wygłoszony własnym językiem manifest niepodległości, aktualny do dziś.

Czytaj też: Janerkowie o tym, jak to jest być rockmanem po sześćdziesiątce

***

Lech Janerka, ur. 1953 – muzyk rockowy, kompozytor i autor tekstów. Debiutował na przełomie lat 70. i 80. Pierwszą płytę „Klaus Mitffoch” nagrał z zespołem o tej samej nazwie. Do dziś uważana jest za jeden z najważniejszych albumów polskiej muzyki rozrywkowej. Z wielkim zainteresowaniem spotykały się też kolejne albumy, wydawane już pod własnym nazwiskiem Janerki, m.in. „Historie podwodne” (1986), „Fiu, fiu” (2002) czy ostatnie „Plagiaty” (2005). Od ponad 30 lat na scenie i w studiu Lechowi towarzyszy żona Bożena Janerka, grająca na wiolonczeli. W życiu są razem o niemal dekadę dłużej. Tworzą jedną z najbardziej oryginalnych par polskiego rocka.

Polityka 5.2021 (3297) z dnia 26.01.2021; Paszporty POLITYKI 2020; s. 76
Oryginalny tytuł tekstu: "Bożena i Lech Janerkowie"
Reklama

Czytaj także

Pomocnik Historyczny

Patrząc na Chiny

Im bliżej końca XX w., tym Chiny częściej przypominały się Zachodowi, Zachód ma jednak nieodmiennie kłopoty ze zrozumieniem Chińczyków. Jakie są te Chiny w oczach Zachodu?

Krzysztof Kardaszewicz
13.04.2021
Reklama