Osoby czytające wydania polityki

„Polityka”. Największy tygodnik w Polsce.

Wiarygodność w czasach niepewności.

Subskrybuj z rabatem
Paszporty POLITYKI

Twórcy ponad normę. Komu i dlaczego wręczyliśmy Paszporty

Twórcy ponad normę. Komu i dlaczego wręczyliśmy Paszporty POLITYKI

Laureaci Paszportów POLITYKI 2021 Laureaci Paszportów POLITYKI 2021 Paszporty POLITYKI / Teodor Klepczyński / Polityka
Niełatwo się gra i tworzy dla wszystkich naraz, ale działania dużej części z naszych tegorocznych laureatów pozwalały na chwilę zapomnieć o podziałach. A nawet wskazać miejsca, gdzie skonfrontowane ze sobą grupy mogą być dla siebie fascynujące i pociągające.
Polityka

Relacjonując naszą zeszłoroczną galę, liczyliśmy na nowe wielkie otwarcie. Pisaliśmy o najtwardszych, którym dane było działać w pandemicznym sezonie – nie wzięliśmy tylko pod uwagę pewnego ryzyka – że z jednego sezonu zrobią się dwa, a może i trzy. I że pewną nienormalność tych czasów zastąpi niepewna normalność, w której do starych podziałów na starszych i młodszych, prawaków i lewaków, wielkomiejskich i małomiasteczkowych, Polskę A i Polskę B, zwolenników zakazów aborcji i zwolenniczek złagodzenia prawa dołączą kolejne. Podział na „szczepów” i „antyszczepów”, czyli tych, którzy wybierają wolność od covidu, i tych, którzy preferują wolność od zakazów. A także na solidarnych z uchodźcami i stojących „murem za mundurem”. Niełatwo się gra i tworzy dla wszystkich naraz, ale działania dużej części z naszych tegorocznych laureatów pozwalały na chwilę zapomnieć o podziałach. A nawet wskazać miejsca, gdzie skonfrontowane ze sobą grupy mogą być dla siebie fascynujące i pociągające.

Rok kazał artystom podejmować ryzyko częściej niż dotąd, na każdym kroku, wymagał pewnego aktu wiary w działanie sztuki. Po raz kolejny doceniliśmy to, honorując finansowo wszystkich nominowanych oraz przyznając drugi raz z rzędu (dzięki wsparciu Sebastiana Kulczyka) nagrodę za przedsięwzięcia realizowane zdalnie.

Niepewność sytuacji artystów przełożyła się na sztukę próbującą coś zmienić. I tak Dominik Strycharski zmienia mniemanie o pozycji muzyki i dźwięku w polskim teatrze. Aleksandra Terpińska – styl, w jakim się ekranizuje prozę Doroty Masłowskiej. Łukasz Barys – naszą wizję Pabianic. Teoniki Rożynek – sposób, w jaki spoglądamy na błąd i granice między muzyką poważną a rozrywkową, Ralph Kaminski – to, jak patrzymy na stary repertuar Kory. Tomasz Ostafin przesuwa granicę między tym, co fizyczne, a tym, co wirtualne. Niekryjący ambicji związanych z aktywizmem społecznym Jana Shostak i Mikołaj Sobczak poszerzają dziedzinę sztuk wizualnych, chcąc najwyraźniej w ogóle zmienić nasze spojrzenie na otaczający nas świat. Ponadnormatywny talent wszystkich nominowanych przełożył się na dość zaskakujące werdykty. Dlatego w tej ostatniej kategorii przyznaliśmy nie jedną, ale aż dwie nagrody.

Laureaci Paszportów POLITYKI 2021

Film: Aleksandra Terpińska
Teatr: Dominik Strycharski
Sztuki wizualne: Jana Shostak i Mikołaj Sobczak
Literatura: Łukasz Barys
Muzyka poważna: Teoniki Rożynek
Muzyka popularna: Ralph Kaminski
Kultura cyfrowa: Tomasz Konrad Ostafin
Kultura zdalna: Małgorzata Płysa i Mat Schulz (twórcy Unsound Festival)
Kreator Kultury: Katarzyna Nosowska

Polityka 4.2022 (3347) z dnia 18.01.2022; Paszporty POLITYKI 2021; s. 72
Oryginalny tytuł tekstu: "Twórcy ponad normę. Komu i dlaczego wręczyliśmy Paszporty"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Kraj

Przelewy już zatrzymane, prokuratorzy są na tropie. Jak odzyskać pieniądze wyprowadzone przez prawicę?

Maszyna ruszyła. Każdy dzień przynosi nowe doniesienia o skali nieprawidłowości w Funduszu Sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, ale właśnie ruszyły realne rozliczenia, w finale pozwalające odebrać nienależnie pobrane publiczne pieniądze. Minister sprawiedliwości Adam Bodnar powołał zespół prokuratorów do zbadania wydatków Funduszu Sprawiedliwości.

Violetta Krasnowska
06.02.2024
Reklama