Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Paszporty POLITYKI

Dowody wrażliwości

Paszporty POLITYKI 2022: ogłaszamy nominacje! To twórcy zdolni i wrażliwi

Nominowani do Paszportów POLITYKI w 2022 r. Nominowani do Paszportów POLITYKI w 2022 r. Polityka
Świętujemy trzydziestą rocznicę Paszportów z nowym pokoleniem twórców. W czasach kryzysu energetycznego i deficytów budżetowych wyróżnia ich energia i charakteryzuje nadwyżka talentu.

Paszport POLITYKI wkracza w wiek swoich nominowanych. Kilkorga z tegorocznych nominowanych nie było jeszcze na świecie, gdy Zdzisław Pietrasik – wieloletni redaktor działu kultury pisma – rzucał pomysł nagród wskazujących młodych twórców zasługujących na szczególne wsparcie. Z kolei wielu z nagrodzonych przed laty to już niekwestionowane mistrzynie lub mistrzowie dla młodszych. Trzydziestkę, celebrowaną ponownie w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej i na antenie TVN (transmisję można też śledzić w mediach społecznościowych POLITYKI), wykorzystamy więc jako okazję do spotkania z jednymi i drugimi.

Kultura z jednego kryzysu płynnie przeszła w drugi. Ledwie udało się odzyskać bezpośredni kontakt z publicznością, powrócić do stałej działalności scenicznej, a już kruchość świata, w którym żyjemy, na nowo uświadomiła nam agresja Rosji na Ukrainę. Kilkoro spośród nominowanych wprost odnosi się do wojennej rzeczywistości – Anna i Jakub Górniccy wraz z całym reporterskim zespołem Outriders pozwolili nam się przenieść do zniszczonych ukraińskich miast, Dom Kultury „Słonecznik” połączył sztukę z działaniami pomocowymi. W tej nowej sytuacji polskie społeczeństwo raz jeszcze przejęło odpowiedzialność i wyręczyło władze. Echo tej wrażliwości znajdziemy bez trudu w zbiorowym obrazie nominowanych. Teatr zajmuje się dziś edukacją seksualną (Michał Buszewicz), sztuki wizualne opowiadają o kobiecości (Agata Słowak), literatura rozprawia się z wrogością wobec innego (Ishbel Szatrawska), a popularny serial szuka w naszej najnowszej historii opowieści o wspólnocie, wzajemnej pomocy i rodzącej się empatii (Jan Holoubek). Film przygląda się nadwrażliwości i rozbuchanej wyobraźni (Agnieszka Smoczyńska), a muzyka popularna szuka idealizmu, choćby i w konwencji mocno nadgryzionej przez rynkowy cynizm (Szczyl).

Mimo licznych przeszkód postanowiliśmy dalej tę wrażliwość wskazywać i oceniać. Symboliczne diety przekażemy ponownie także nominowanym, aż trzem wybitnym postaciom różnych dziedzin wręczymy tym razem specjalne nagrody Kreatora Kultury, których partnerem jest Stowarzyszenie Autorów ZAiKS. Ponadto przygotowaliśmy wyjątkowe wydanie „Niezbędnika Inteligenta”, które przeprowadzi czytelnika przez historię Paszportów i polskiej kultury w ostatnim trzydziestoleciu. A w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie od 28 stycznia 2023 r. będzie można oglądać specjalną wystawę prac naszych paszportowych bohaterek i bohaterów. Staramy się w tym wszystkim przyjąć postawę charakterystyczną dla nich: wrażliwą i czujną. I wykorzystać okazję do spotkania.

***

17 stycznia już po raz 30. wręczymy nagrody kulturalne POLITYKI. A już dziś ogłaszamy w siedmiu kategoriach nominacje – efekt zgłoszeń zaproszonych do współtworzenia Paszportów krytyków i akademików.

.Mirosław Gryń/Polityka.
.Polityka.

Polityka 50.2022 (3393) z dnia 06.12.2022; Paszporty POLITYKI 2022; s. 92
Oryginalny tytuł tekstu: "Dowody wrażliwości"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Łomot, wrzaski i deskorolkowcy. Czasem pijani. Hałas może zrujnować życie

Hałas z plenerowych obiektów sportowych może zrujnować życie ludzi mieszkających obok. Sprawom sądowym, kończącym się likwidacją boiska czy skateparku, mogłaby zapobiec wcześniejsza analiza akustyczna planowanych inwestycji.

Agnieszka Kantaruk
23.04.2024
Reklama