Paszporty POLITYKI

Sylwia Chutnik

Literatura: Sylwia Chutnik

Włodzimierz Wasyluk / Reporter
Nagroda za słuch literacki, umiejętność zaglądania pod podszewkę miasta oraz portrety ludzi nakreślone z ogromną wrażliwością.

Paszport POLITYKI w kategorii Literatura otrzymała w tym roku Sylwia Chutnik – za debiutancką książkę „Kieszonkowy atlas kobiet”, która była jednym z wydarzeń roku. Za wyjątkowy słuch literacki, umiejętność zaglądania pod podszewkę miasta oraz portrety ludzi nakreślone z ogromną wrażliwością.

Sylwia Chutnik urodziła się w 1979 r. w Warszawie. Kulturoznawczyni, absolwentka Gender Studies, działaczka społeczna. Jest szefową Fundacji MaMa, zajmującej się prawami matek, członkinią Porozumienia Kobiet i przewodniczką miejską po Warszawie, oprowadzającą po autorskich trasach śladami wybitnych kobiet. Prywatnie Radykalna Gospodyni Domowa. „Kieszonkowy atlas kobiet” jest jej literackim debiutem.

Nominujący o Sylwii Chutnik:

„To, co zrobiła Sylwia Chutnik, jest swego rodzaju rewolucją w polskim feminizmie, który zasklepił się w lansowaniu zachodnich haseł, czy to w akademickich dyskusjach, czy w mediach, nie zwracając większej uwagi na polską rzeczywistość. Jej powieść »Kieszonkowy atlas kobiet« mówi o tym, co w mieście wspólne, przedstawia rzeczywistość bazaru, małe rozmówki i codzienne życie” — Anna Nasiłowska.

„Pełna pasji powieść przekonująca, że lewicowo-feministyczna literatura tendencyjna może być czymś więcej niż doraźną publicystyką, zaś Muzeum Powstania Warszawskiego i jego polityczne zaplecze wcale nie mają na pamięć o powstaniu monopolu” — Paweł Dunin-Wąsowicz.

Wszyscy nominowani w tej kategorii: Sylwia Chutnik, Jacek Dukaj, Aleksander Kościów

Reklama

Czytaj także

Kraj

Jak Jarosław Kaczyński zbudował sobie sektę?

Dlaczego tak wiele osób tak bardzo wierzy w talenty, umiejętności, wiedzę, siłę moralną i osobiste przymioty, słowem – w nadzwyczajność Jarosława Kaczyńskiego?

Ewa Wilk
05.04.2016
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną