Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Teatr

W pętach schizofrenii

Recenzja spektaklu: "Jakob Lenz", reż. Natalia Korczakowska

Holger Falk w roli pogrążającego się w schizofrenii artysty Holger Falk w roli pogrążającego się w schizofrenii artysty Krzysztof Bieliński/ Teatr Wielki, Opera Narodowa / materiały prasowe
Muzyka, ostro dysonansowa, ale z nawiązaniami do protestanckich chorałów.

Tapeta z sielskimi scenami w tle, ruchome podesty pokryte słomą – to natura, świat realny. Czarne geometryczne wieloboki, przesuwające się po scenie – to twory chorej wyobraźni bohatera. Tak w skrócie przedstawia się obraz stworzony przez reżyserkę Natalię Korczakowską i scenografkę Annę Met dla kameralnej opery Wolfganga Rihma „Jakob Lenz”, kolejnej wystawionej w Operze Narodowej w cennym cyklu dzieł XX-wiecznych i współczesnych – Terytoria. Młodzieńcza opera niemieckiego kompozytora oparta jest na opowiadaniu Georga Büchnera dotyczącym postaci autentycznej, poety i dramaturga współczesnego Goethemu (i z nim zaprzyjaźnionego), którego zaczęła prześladować schizofrenia.

Muzyka, ostro dysonansowa, ale z nawiązaniami do protestanckich chorałów, ilustruje rozpad osobowości Lenza, dokonujący się podczas pobytu w wiejskim domu poczciwego pastora Oberlina, oraz całkowitą bezradność otoczenia wobec choroby umysłowej. Główne postaci muszą się wykazać zarówno kunsztem wokalnym, jak i aktorskim. Tu klasą dla siebie jest Holger Falk w roli tytułowej; świetnie partneruje mu Jacek Janiszewski jako Oberlin i Daniel Kirch jako przyjaciel Lenza Kaufmann. Całość sugestywnie prowadzi Wojciech Michniewski.

Wolfgang Rihm, Jakob Lenz, Opera Narodowa

Polityka 21.2011 (2808) z dnia 17.05.2011; Afisz. Premiery; s. 65
Oryginalny tytuł tekstu: "W pętach schizofrenii"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
O Polityce

Dzieje polskiej wsi. Zamów już dziś najnowszy Pomocnik Historyczny „Polityki”

Już 24 kwietnia trafi do sprzedaży najnowszy Pomocnik Historyczny „Dzieje polskiej wsi”.

Redakcja
16.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną