Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Teatr

Swój Hiob

Recenzja spektaklu: "Milczenie o Hiobie", reż. Piotr Cieplak

Monika Dryl i Cezary Kosiński w teatralnej medytacji o cierpieniu. Monika Dryl i Cezary Kosiński w teatralnej medytacji o cierpieniu. Bartosz Krupa / EAST NEWS
Forma spektaklu jest mieszanką: teatru, performance’u, wykładu, koncertu oraz czytanych fragmentów wywiadów z Markiem Edelmanem i Andrzejem Stasiukiem.

I „siedzieli przy nim na ziemi siedem dni i siedem nocy, i żaden nie przemówił do niego ani słowa, gdyż widzieli, że jego ból był bardzo wielki”. To zdanie, opisujące przyjaciół Hioba, jest punktem wyjścia nowego spektaklu Piotra Cieplaka. Po tym jak Cezary Kosiński – w przedstawieniu rodzaj alter ego reżysera – wygłasza przypowieść o Hiobie, na scenę wkraczają aktorzy. Początkowo zasiadają za stołem, jakby mieli wziąć udział w panelu, ale stół nagle odjeżdża, podobnie jak temat dyskusji, w nieznane. Zostają sami i każdy na swój sposób próbuje odnieść się do przypowieści i – szerzej – zrozumieć i poradzić sobie z cierpieniem: bliskich i dalszych, ludzkości i świata, Hioba i własnym. Każdy z aktorów/bohaterów robi to na swój sposób, więc i forma spektaklu jest mieszanką: teatru (genialnie brawurowy monolog Zbigniewa Zamachowskiego o bocianie czy przypowieść Dominiki Kluźniak o czapli, która nie potrafi się przewrócić), performance’u, wykładu, koncertu (z muzyką Kormoranów) oraz czytanych fragmentów wywiadów z Markiem Edelmanem i Andrzejem Stasiukiem.

Cieplakowi udały się dwie rzeczy: dotarł do widzów ze swoim prawdziwym problemem i szczerymi wątpliwościami. Oraz stworzył z aktorów Narodowego oraz tych pojawiających się gdzieś na jego orbicie prawdziwy zespół. Niektórzy z nich przypomnieli (sobie i widzom) przy okazji, że są nie tylko celebrytami z telewizji śniadaniowej, ale i aktorami z krwi i kości.

 

Milczenie o Hiobie, scenariusz i reżyseria Piotr Cieplak, Teatr Narodowy w Warszawie

Polityka 45.2013 (2932) z dnia 05.11.2013; Afisz. Premiery; s. 71
Oryginalny tytuł tekstu: "Swój Hiob"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Kraj

„Serca twardnieją, obojętnieją”. Wojna oczami maturzystów i wybitnych profesorów

Wojna w Ukrainie jest wyzwaniem militarnym, politycznym, moralnym, ale także intelektualnym. Rodzi podstawowe pytania i wymusza odpowiedzi. W zbiorach zredagowanych przez Jacka Żakowskiego odpowiedzi udzielają polscy maturzyści i profesorowie ze świata.

Wiesław Władyka
01.02.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną