Teatr

Srebrna róża w polskiej obsadzie

Recenzja spektaklu: „Kawaler srebrnej róży”, reż. Georg Rootering

Joanna Moskowicz (Zofia) i Anna Bernacka (Oktawian) Joanna Moskowicz (Zofia) i Anna Bernacka (Oktawian) Krzysztof Zatycki / Reporter

Wygląda na to, że przypadające w zeszłym roku 150 urodziny Richarda Straussa uczciła nową premierą tylko Opera Wrocławska. Dyrektor Ewa Michnik, sobie pozostawiając kierownictwo muzyczne, w dziedzinie reżyserii postawiła na markę sprawdzoną – Georg Rootering wyreżyserował we Wrocławiu wcześniej „Parsifala” Wagnera. Obecna jego realizacja, podobnie jak poprzednia, jest zrobiona bez udziwnień, lecz z pewnym przymrużeniem oka. W przedstawieniach premierowych brali udział goście zagraniczni, lecz już na trzeciej premierze okazało się, że artystami krajowymi, w tym solistami teatru, również da się obsadzić to niełatwe dzieło. Najtrudniej jest co prawda z centralną postacią Marszałkowej – kobiety romansowej, która wchodzi w „smugę cienia”. Wymaga nie tylko znakomitego głosu, ale i gry aktorskiej. Równie trudno jest z młodym Oktawianem, kochankiem Marszałkowej, ale tu Wrocław ma prawdziwy atut, jakim jest Anna Bernacka, mezzosopranistka trochę już specjalizująca się w rolach chłopięcych. Poboczne role też zadowalają – i może tylko żal, że niewielki kanał orkiestrowy nie daje szans na pokazanie pełnego brzmienia wspaniałej muzyki Straussa.

Richard Strauss, Kawaler srebrnej róży, reż. Georg Rootering, Opera Wrocławska

Polityka 3.2015 (2992) z dnia 13.01.2015; Afisz. Premiery; s. 71
Oryginalny tytuł tekstu: "Srebrna róża w polskiej obsadzie"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Głód jest najlepszym kucharzem. Kręte drogi restauratorów

Justyna Słupska-Kartaczowska, szefowa kuchni uhonorowana przez kulinarny przewodnik Gault & Millau, o swojej drodze do gotowania i o tym, co czeka restauratorów.

Juliusz Ćwieluch
24.12.2020
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną