Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Teatr

Papież Lear

Recenzja spektaklu: „Król Lear”, reż. Jan Klata

Jerzy Grałek w roli głowy Kościoła katolickiego Jerzy Grałek w roli głowy Kościoła katolickiego Beata Zawrzel / Reporter
Spektakl przypomina półtoragodzinny, pełen efektownych obrazków i świetnej choreografii teledysk.

W czasie gdy nawet papież Franciszek publicznie ogłasza, że kuria rzymska to siedlisko zła, Jan Klata wyważa otwarte drzwi, tworząc spektakl o Kościele, który wciąż tkwi w epoce Borgiów. Stary, stojący na granicy demencji i szaleństwa król Lear/papież – wnoszony w lektyce, pełen dostojeństwa i cierpienia w wykonaniu Jerzego Grałka – dzieląc swoje królestwo między córy/namiestników w sutannach, rozpętuje grę o tron. W rytm „Nothing Compares 2U”, przeboju Shinéad O’Connor i Prince’a śpiewanego po pseudochińsku przez Fatimę Al Qadiri, z tyłu sceny przesuwają się wystylizowane kadry wideo, z przodu zaś w watykańskich kaplicach duchowieństwo w malowniczych, bardzo teatralnych szatach odprawia barokowe ceremoniały i knuje. Na tym tle islam wydaje się religią młodą, świeżą i pełną wigoru. Myślowo niezbyt odkrywczy „Król Lear” Klaty przypomina półtoragodzinny, pełen efektownych obrazków i świetnej choreografii teledysk. Problem w tym, że i te obrazki nie są pierwszej świeżości. Już Fellini udowodnił, że watykański przepych doskonale się fotografuje, a w ubiegłym roku potwierdził to Paolo Sorrentino w „Wielkim pięknie”.

William Shakespeare, Król Lear, reż. Jan Klata, Stary Teatr w Krakowie

Polityka 3.2015 (2992) z dnia 13.01.2015; Afisz. Premiery; s. 71
Oryginalny tytuł tekstu: "Papież Lear"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Rynek

Kim pan jest, panie W.? Skąd się wziął i na czym dorobił cichy bohater afery taśmowej

Cała Polska usłyszała o zeznaniach Marcina W. Najpierw, że Marek Falenta sprzedał Rosjanom słynne „taśmy prawdy”; potem, że Michał Tusk przyjął 600 tys. euro łapówki. Ale równie ciekawe jak zeznania są biznesy Marcina W. I jego związki z CBA.

Marek Czarkowski
05.12.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną