Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Teatr

Amory u króla Stasia

Recenzja spektaklu: „Casanova w Warszawie”, reż. Krzysztof Pastor

„Casanova w Warszawie”, reż. Krzysztof Pastor „Casanova w Warszawie”, reż. Krzysztof Pastor Ewa Krasucka / Teatr Wielki Opera Narodowa w Warszawie
Spektakl powstał jako wkład Polskiego Baletu Narodowego w obchody 250-lecia teatru publicznego w Polsce.

Libretto skompilował wieloletni dramaturg Opery Narodowej, a obecnie pełnomocnik dyrektora do spraw baletu, posiłkując się pamiętnikami słynnego uwodziciela. Oprawę muzyczną dobrano z dzieł Mozarta, w większości tych mniej znanych, młodzieńczych (orkiestrą dyryguje Jakub Chrenowicz) – wszak akcja rozgrywa się na kilka lat przed powstaniem tych utworów. Eleganckie, stylowe dekoracje stworzył Gianni Quaranta, laureat Oscara za scenografię do „Pokoju z widokiem” i Cezara za „Farinellego”. Tancerze Polskiego Baletu Narodowego nie mają może nadmiernie forsownych partii, a przynajmniej wizualnie nie sprawiają takiego wrażenia, ale stwarzają atmosferę wykwintności.

Spektakl powstał jako wkład Polskiego Baletu Narodowego w obchody 250-lecia teatru publicznego w Polsce. To działo się właśnie wtedy: legendarny Casanova odwiedził polski dwór królewski niemal u progu rozbiorów, w latach 1765–66. Spotykał się z królem Stanisławem Augustem Poniatowskim, arystokracją, ale przede wszystkim z tancerkami dworskimi, wśród których, jak to on, nie próżnował. Akcja tej bezproblemowej estetycznej opowiastki rozgrywa się dosłownie parę kroków od miejsca, gdzie się ją wystawia; mamy tu nawet spektakl baletowy w Operalni, owym pierwszym publicznym teatrze, który znajdował się na miejscu dzisiejszego Pałacu Błękitnego w Ogrodzie Saskim.

Casanova w Warszawie, choreografia Krzysztof Pastor, Polski Balet Narodowy, Opera Narodowa

Polityka 24.2015 (3013) z dnia 09.06.2015; Afisz. Premiery; s. 79
Oryginalny tytuł tekstu: "Amory u króla Stasia"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
O Polityce

Dzieje polskiej wsi. Zamów już dziś najnowszy Pomocnik Historyczny „Polityki”

Już 24 kwietnia trafi do sprzedaży najnowszy Pomocnik Historyczny „Dzieje polskiej wsi”.

Redakcja
16.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną