Wystawy

Uwaga na Bałkę

Recenzja wystawy: Mirosław Bałka, „Fragment. Wideoprojekcje”

Wideoprojekcja „Narayamy” Mirosława Bałki Wideoprojekcja „Narayamy” Mirosława Bałki Mirosław Bałka/CSW / materiały prasowe
Prace wideo Bałki uderzają, podobnie jak i jego rzeźby, powściągliwością i wyrafinowaniem estetycznym.
Wideoprojekcja „Narayamy” Mirosława Bałkimateriały prasowe Wideoprojekcja „Narayamy” Mirosława Bałki
Kadr z wideoprojekcji AAA + RauchsignaleMirosław Bałka/CSW/materiały prasowe Kadr z wideoprojekcji AAA + Rauchsignale

Mając skończone 40 lat i za sobą już duże i utrwalone sukcesy rzeźbiarskie, Mirosław Bałka zaskoczył wszystkich – wkroczył w obszar wideo-artu. Filmy, które tworzył, nigdy nie zastąpiły rzeźb (co i sam twórca wyraźnie podkreśla), ale stały się ciekawym ich uzupełnieniem. Przez minioną dekadę uzbierało się ich sporo, a Zamek Ujazdowski postanowił ponad 20 (czyli zdecydowaną większość) spośród nich pokazać. Od najstarszych, najlepiej znanych, takich jak „Bambi”, „Caroussel”, „Pond”, po najnowsze i jeszcze nigdy niepokazywane, jak „Apple T” czy „GPS Free”.

Prace wideo Bałki uderzają, podobnie jak i jego rzeźby, powściągliwością, wyrafinowaniem estetycznym, kulturą przekazu, ale też dużą wrażliwością i brakiem dosłowności. Dla właściwego ich odbioru niezwykle ważne staje się nie tylko zrozumienie zawartego w nich przekazu, symbolu, myśli, ale także poddanie się szczególnemu nastrojowi, jaki wytwarzają. Te prace skutecznie działają na widza wyłącznie, gdy skupią uwagę. Gdy są oglądane pobieżnie – gdzieś umykają. A ekspozycja w CSW, choć gigantyczna, dodatkowo zaprojektowana została tak, by ową koncentrację podtrzymywać, trochę na wzór rzeźb autora. Większość projekcji odbywa się na monitorach umieszczonych pod kątem na podłodze, w stalowych ramach otoczonych solą.

Mirosław Bałka, Fragment. Wideoprojekcje, CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie, wystawa czynna do 03.04. br.

Polityka 04.2011 (2791) z dnia 21.01.2011; Afisz. Premiery; s. 67
Oryginalny tytuł tekstu: "Uwaga na Bałkę"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Rozmowa z lesbijkami, szczęśliwymi małżonkami

Gdy słyszę, że ktoś krzyczy za mną lesba, wzruszam ramionami i idę dalej. A nawet gdybym miała zareagować, powiedziałabym: tak, lesba, i co z tego? – rozmowa z Małgorzatą Rawińską i Ewą Tomaszewicz.

Joanna Cieśla
12.06.2018
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną