Osoby czytające wydania polityki

„Polityka”. Największy tygodnik w Polsce.

Wiarygodność w czasach niepewności.

Subskrybuj z rabatem
Wystawy

Egzaminowanie muzeum

Recenzja wystawy: "W sercu kraju. Kolekcja Muzeum Sztuki Nowoczesnej"

Andrzej Wróblewski,„Muzeum”, gwasz na papierze, 1956 r. Andrzej Wróblewski,„Muzeum”, gwasz na papierze, 1956 r. Muzeum Sztuki Nowoczesnej / materiały prasowe
Na tę ważną wystawę wybrano 150 spośród 300 dzieł sztuki, które udało się dotychczas zgromadzić.

Utworzone w 2005 r. MSN jest w III RP bez wątpienia najdłużej działającym muzeum pozbawionym własnej stałej siedziby. I jak na muzeum przystało, dysponuje kierownictwem, zespołem i tzw. lokalem zastępczym, organizuje wystawy, wydaje katalogi. A także – niczym niezrażone – kolekcjonuje sztukę, która ma być zalążkiem przyszłej stałej ekspozycji. Po kilku prezentacjach jej fragmentów teraz postanowiono w sposób bardziej pełny pochwalić się zbiorami: kupionymi, podarowanymi przez artystów, oddanymi muzeum w depozyt. Na tę ważną wystawę wybrano 150 spośród 300 dzieł sztuki, które udało się dotychczas zgromadzić. Wiele na tej liście nazwisk fundamentalnych dla polskiej sztuki, od Szapocznikow i Wróblewskiego, przez Robakowskiego, Wodiczkę i Bałkę, po Althamera.

Ale bądźmy szczerzy, jak na placówkę z wielkimi ambicjami, nie jest tego zbyt wiele. Cóż, trzeba się pogodzić z faktem, że takie są dziś realia ekonomiczne prowadzenia instytucji kultury. Na domiar złego nie brakuje opinii, że i ta kolekcja jest merytorycznie dość jednostronna, hołubiąca jedne paradygmaty współczesnej sztuki, a inne – konsekwentnie ignorująca. I choćby dlatego warto ją obejrzeć. By się osobiście przekonać, na ile jest „międzynarodowa”, o czym zapewniają organizatorzy. Na ile zebrane prace zachęcają nas do podjęcia z nimi dyskursu i podejmują tematy, które nas naprawdę obchodzą? Na ile zbiory są otwarte (zamknięte) na różnorodność poszukiwań we współczesnej sztuce? Na ile wśród zgromadzonych prac możemy poczuć puls współczesnej sztuki?

 

W sercu kraju. Kolekcja Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Warszawa, wystawa czynna do 6 stycznia 2014 r.

Polityka 20.2013 (2907) z dnia 14.05.2013; Afisz. Premiery; s. 89
Oryginalny tytuł tekstu: "Egzaminowanie muzeum"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Kraj

Przelewy już zatrzymane, prokuratorzy są na tropie. Jak odzyskać pieniądze wyprowadzone przez prawicę?

Maszyna ruszyła. Każdy dzień przynosi nowe doniesienia o skali nieprawidłowości w Funduszu Sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, ale właśnie ruszyły realne rozliczenia, w finale pozwalające odebrać nienależnie pobrane publiczne pieniądze. Minister sprawiedliwości Adam Bodnar powołał zespół prokuratorów do zbadania wydatków Funduszu Sprawiedliwości.

Violetta Krasnowska
06.02.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną