Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Wystawy

Kosmiczny PRL

Kosmos wzywa! Sztuka i nauka w długich latach sześćdziesiątych

Kosmiczny VIP room Kosmiczny VIP room Teresa Józefowicz/Zachęta/ASP / materiały prasowe
Wystawa ma fantastyczny walor edukacyjny: starszym przypomina, a młodszym otwiera oczy na epokę, w której każdy mógł wierzyć, że już wkrótce sam będzie mógł polecieć na Marsa.

Nie wiem, czy lata 60. były takie długie, ale tytuł wystawy długi jest na pewno. Jak na galerię wystawa to nietypowa, bo dzieł sztuki na niej niewiele, nadto z reguły skromnych, nierzucających się w oczy. Bardziej możemy się na niej poczuć jak w muzeum techniki, jako że od wejścia wita nas „mózg elektronowy”; dzieło naszych dzielnych uczonych sprzed pół wieku. Najwięcej jest zapisów wideo. Reportaży i kronik filmowych z epoki, emocjonujących się kolejnymi etapami podboju kosmosu. Ale też fragmenty filmów fabularnych oraz edukacyjnych (m.in. Wajdy i Zanussiego), dziś wręcz rozczulających w swym entuzjastyczno-naiwnym podejściu do spraw rozwoju elektroniki, astronomii, cybernetyki, medycyny, architektury (wiszące miasta) i nauk im bliskich. Ot, taki choćby film fantastyczno-naukowy produkcji NRD dostarcza wrażeń estetycznych i duchowych, których nie da się opisać. To trzeba zobaczyć. Wielki podbój kosmosu wydawał się na wyciągnięcie ręki, a ogólnemu entuzjazmowi ulegali także artyści, dla których była to kolejna, po rozczarowaniu realnym socjalizmem, wielka iluzja. Romans twórców z nauką nie trwał długo i trudno mówić, by pod jego wpływem powstawała jakaś wybitna sztuka. Ale ta wystawa ma fantastyczny walor edukacyjny: starszym przypomina, a młodszym otwiera oczy na epokę, w której każdy mógł wierzyć, że już wkrótce sam będzie mógł polecieć na Marsa.

 

Kosmos wzywa! Sztuka i nauka w długich latach sześćdziesiątych, Zachęta, Warszawa, do 28 września

Polityka 29.2014 (2967) z dnia 15.07.2014; Afisz. Premiery; s. 67
Oryginalny tytuł tekstu: "Kosmiczny PRL"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Pocovidowa mgła. Życie z „dziurami w mózgu” to koszmar i stres

Psychiczne skutki turbulencji i stresów ostatnich lat to nie tylko wysyp depresji i zaburzeń nastroju, ale też nasilające się problemy z pamięcią, uwagą i koncentracją. Odbijają się i na jakości pracy, i całego życia.

Joanna Cieśla
24.06.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną