Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Wystawy

Wejdą – nie wejdą

Recenzja wystawy: „Niemcy nie przyszli”

Jerzy Kosałka, „Pamiątka z Wrocławia”, 2004 r. Jerzy Kosałka, „Pamiątka z Wrocławia”, 2004 r. Katarzyna Kondratczyk / materiały prasowe
Ciekawa mozaika twórczych wizji polsko-niemieckiego Wrocławia.

Na tzw. Ziemiach Odzyskanych przez Polskę po drugiej wojnie światowej bardzo długo utrzymywał się lęk, że to tylko przejściowy stan, a ostatecznie Niemcy wrócą i odbiorą te tereny. I ta właśnie trauma oraz poczucie niepewności stały się punktem wyjścia wystawy „Niemcy nie przyszli”. A problem nie tylko doskonale symbolizuje sam Wrocław, ale i miejsce ekspozycji, bo siedzibą muzeum jest dawny niemiecki bunkier przeciwlotniczy. Nic więc dziwnego, że skorzystano głównie z lokalnych sił artystycznych, choć trzeba pamiętać, że większość zaproszonych artystów zna te problemy co najwyżej z przekazów rodziców lub babć.

Poczucie obcości, niepewność miejsc nieoswojonych, trauma wysiedleń i zasiedleń, konieczność życia w miejscach pełnych śladów czyjejś historii… Artyści na różne sposoby podeszli do tematu. Jedni sięgali po subiektywne i emocjonalne przekazy, inni starali się budować obiektywne narracje i porządkować problemy. Dla niektórych ważniejsze były osobiste doświadczenia, dla innych – materialne ślady przeszłości, architektura, urbanistyka, pamiątki. W sumie 34 dzieła, w większości instalacje i wideo, które tworzą ciekawą mozaikę twórczych wizji polsko-niemieckiego Wrocławia. Praca Jerzego Kosałki, która dała tytuł całej wystawie, może też być jej symbolem: to ironiczna instalacja pokazująca niemieckich żołnierzy rozbierających wrocławską Iglicę, postawioną w 1948 r. jako polską przeciwwagę dla monumentalnej Hali Stulecia. Oby tytuł wystawy nie okazał się proroczy dla jednego z jej współorganizatorów – Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

Niemcy nie przyszli, Muzeum Współczesne we Wrocławiu, do 23 lutego

Polityka 2.2015 (2991) z dnia 06.01.2015; Afisz. Premiery; s. 63
Oryginalny tytuł tekstu: "Wejdą – nie wejdą"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Łomot, wrzaski i deskorolkowcy. Czasem pijani. Hałas może zrujnować życie

Hałas z plenerowych obiektów sportowych może zrujnować życie ludzi mieszkających obok. Sprawom sądowym, kończącym się likwidacją boiska czy skateparku, mogłaby zapobiec wcześniejsza analiza akustyczna planowanych inwestycji.

Agnieszka Kantaruk
23.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną